אדם לאדם - אדם אדם לאדם - אדם
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

"אימא נולדה"

לידה אחת... לא קשה במיוחד, לא קלה במיוחד... לא נוסחה, לא תוכנית מפורטת...
רק רגעים אחדים במהלך לידה והתחלות של חיים חדשים.


הורות ושינויים במצב הרוח לאחר הלידה,
יום הדמעות BABY BLUES:לידה ידועה כאירוע של משבר.
היולדת אמורה להתמודד עם האחריות הרבה הכרוכה בטיפול בתינוק, יחד עם התאוששות והחלמה פיזית ורגשית מחוויות הלידה.
נראה כי אמהות עומדות בפני מספר רב של תפקידים היכולים לגרום למשבר בשבועות הראשונים לאחר לידה. תופעה זו ידועה בשם BABY BLUES – יום הדמעות.
השינויים ההורמונליים החדים בימים הראשונים שלאחר הלידה מסייעים אף הם לכך.

זכרי: עליך להתרכז בעצמך ובתינוק בימים הראשונים שלאחר הלידה.

בימים הראשונים שלאחר הלידה הנך נמצאת במצב של קושי להתמודד עם תפקידים השונים שהיו לפני הלידה ולא "נעלמו" ועם תפקידים נוספים שלאחר הלידה.

תרגישי לעיתים תחושת אשם שלא מספיקה ולא "מסוגלת" – דבר הגורם לך לתסכול שלא עומדת בציפיות החברה, הסביבה וציפיות מעצמך.
ייתכן ותחושי הימנעות מקבלת עזרה מהסביבה.
הפער בין הרצונות שלך להתמודד עם התפקיד החדש – להיות "אימא", טיפול בך ובתינוקך, לבין יכולות ההתמודדות וההתאוששות מהלידה עלול לגרום לך לעייפות, עייפות ועייפות....
ייתכן ותחושי בכי בלתי מוסבר, רגישות יתר, הפרעות בתאבון ובשינה, עצבנות וכעס על דברים קטנים, ותחושת דכדוך. רצוי שתאפשרי לעצמך ביטוי ופורקן לרגשות השליליים ותרגישי נוח לשוחח עם הצוות או עם איש קרוב אליך.

ייתכן ותרגישי בדידות – כבר מגיל שבוע ניתן לצאת עם התינוק מהבית בהתאם לתנאי מזג אוויר.

זכרי: המשיכי בחיי חברה שלך ושמרי קשר עם חברים.


הורות וזוגיות:

שני בני הזוג עוברים תהליך מורכב של הסתגלות נפשית להורות, לטיפול בתינוקך ולשינויים ביחסים שבינם לבין עצמם. כאשר מדובר בתינוק ראשון נוספת ללחצים הללו גם הסתגלות לאובדן החופש ולריבוי המטלות החדשות הדורשות לימוד והשקעת אנרגיה מרובה. ייתכן והבעל יחוש דחוי. 
לפעמים תחושה זו משותפת לשני בני הזוג. ישנם מצבים בהם מתעוררת תחושת קנאה או עוינות כלפי התינוק – תחושה הנוגדת את הציפייה "להיות מאושרים" עם התינוק.

מספר המלצות על מנת להתגבר על תחושות אלה :

  • שיחות כנות בין אישיות בין בני הזוג.
  • השתדלי לנוח כאשר התינוק ישן.
  • ותרי על "שלמות" בכל הקשור בעבודות משך הבית.
  • סבתא או סבא רוצים לעזור, לכן נצלי זאת לשמירה על תינוקך ואת ובן זוגך תצאו לשעה קלה מהבית, לבית קפה, ביקור אצל חברים, הליכה ביחד, ארוחה אינטימית ביחד ועוד.
  • רצוי שיחסי המין יתחדשו כאשר שני בני הזוג ירגישו מוכנים וללא תוספת של לחץ בנושא.
    ייתכן ותחושי ירידה בחשק המיני בשבועות הראשונים שלאחר הלידה ואין להיבהל מכך. אך יש לזכור שכדאי לשים דגש מיוחד על ביטוי הקשר הרגשי והקרבה הגופנית בין בני הזוג ולהדגיש ביטויים של חיבה ואהבה.
  • שתפי את בעלך בפעילויות השונות כגון: אמבטיה.
  • חשוב מאוד לפנות זמן לזוגיות ולבניית מרחב ל"ביחד" שלא כולל את התינוק ולבנות מחדש מערכת זוגית בתוך המערך המשפחתי החדש.
  • זכרי שסדרי היום שלך משתנים. התינוק וצרכיו מכתיבים את לוח הזמנים. להרבה הורים זוהי נקודה כואבת, המביאה לתחושה של אובדן שליטה.   

צורך אנושי וטבעי הוא להשוות את עצמך לאחרים. בעיקר כשמדובר בנושא רגיש ופגיע כמו "איזו מין אימא אני", ייתכן ותחושי שכלן מסתדרות ורק את הולכת לאיבוד.
חשוב לזכור שלכל אם דרך התמודדות משלה התואמת את אישיותה ואת ניסיון החיים שלה, יש גיוון רב בדפוסי האמהות. אין דרך אחת נכונה. ברגעים הקשים של חוסר אונים, בלבול ועייפות תרגישי מוצפת בעצות מהסביבה. לעיתים הן עלולות להישמע כביקורת. כדאי לך להחליט על מי את סומכת. ולזכור כי את האימא ואת היא מי שמכירה את תינוקך הכי טוב.
אני אבא גאה:
השלב ההתפתחותי חל אף על האב הטרי.
הגבר אינו צריך להתמודד עם שינויים גופניים אולם ההשפעה הרגשית בעיקר בהיריון הראשון אינה מציאותית פחות עבורו, והמעבר לאבהות מהווה שינוי מהותי בחייו. רגשות שמחה, גאווה, פליאה, עשויים לעלות בקנה אחד עם טרדות שונות, הרגשת אחריות עמוקה כלפי האישה, כלפי החיים החדשים הבאים לעולם. גם הגבר עשוי להרגיש לכוד. אולי רצה שיחסיו עם האישה יישארו חופשיים ובלתי מופרעים. ייתכן ויחוש שבואו של התינוק יאיים על הישגיו. ייתכן וירגיש רגשות מעורבים כלפי אשתו בשעת המהומה של ימי בית החולים, ולאחר שובה הביתה.
מרבית הנשים זקוקות לכן בזמן הזה, להרבה תמיכה ועידוד מצד בעליהן כדי שתוכלנה להעניק הרבה לתינוק, עליהן לקבל יותר מן הרגיל – עזרה מעשית, טיפול בתינוק ובמשק הבית. אך יותר מכך זקוקה היא לתמיכה מוסרית – סבלנות, הבנה, הערכה, אהבה. אם האישה היא עייפה ונרגשת, לא תשתדל להיות חביבה ולהביע הערכה למאמציו וזה מסבך את תפקידו של האב. היא עלולה אפילו להתאונן עליו. אך אם ישים את ליבו עד כמה זקוקה היא לעזרתו ולאהבתו ישתדל להעניק גם אז.
על שני בני הזוג לעזור זה לזה להפוך מאנשים שעד כה היו אחראים רק לעצמם לאם ולאב שעליהן מוטלת אחריות חדשה שההורות מביאה עמה.
גבר ואישה צריכים לגדול לקראת הורות, ואז לא רק תינוק נולד, אלא נולדת משפחה חדשה.

אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים

לפעמים תסתבך,
לפעמים יש צרות,
תסתבך בין המון ציפורים מוזרות,
תתקדם בזהירות, בתבונה, זה לא קל,
החיים הם חכמה של שיווי משקל,
רק תזכור להיות זריז ואמין,
ואסור שתחליף רגל שמאל בימין.

עבור לתוכן העמוד