אדם לאדם - אדם אדם לאדם - אדם
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מכון בדיקות תקופתיות

הבדיקה הרפואית התקופתית זוכה בארץ ובעולם לתשומת לב מיוחדת. מטרות הבדיקה הן להעריך את בריאותו של הנבדק, לאתר שינויים במצבו, לאבחן בהקדם מחלות ולקבוע מסגרת שנתית למעקב. הגילוי המוקדם מאפשר טיפול מתאים, מניעת התפתחות המחלה ואף הצלת חיים. כדי לספק שירות זה גם לתושבי הגליל, הוקם המרכז הרפואי,
המכון לבדיקות תקופתיות - מב"ת.

מאז פתיחת המכון התבצעו בין כתליו מעל 10,000 בדיקות. מספר הנבדקים נאמד ב- 4000 -3,500 איש, כאשר חלקם נבדק מספר פעמים. האוכלוסייה הנבדקת במב"ת מורכבת מאנשים פרטיים, מעובדי מפעלים ומעובדים בשירות המדינה. המודעות הגוברת לחשיבות הרפואה המונעת הביאה לפני מספר שנים גם את נציבות שירות המדינה ליזום בדיקות רפואיות לעובדיה. במסגרת זו רוב ההוצאות מכוסות על-ידי הנציבות ותדירות הבדיקה נקבעת לפי גיל הנבדק: גילאי 40 ומעלה נבדקים פעם בשנתיים ובני 55 ומעלה אחת לשנה. במשך השנים גברה ההיענות של עובדי המדינה והם מהווים כיום למעלה ממחצית הנבדקים.

עובדי המדינה הנבדקים במב"ת שייכים למשרדים שונים, כגון: משרד הבריאות (בתי החולים נהריה, מזרע, צפת, פוריה ולשכות הבריאות), החינוך, החקלאות, הקליטה, העבודה ורווחה, האוצר (מכס, מס הכנסה, מע"מ), התשתיות, התחבורה, השיכון, התיירות, הדתות, התעשייה והמסחר, הפנים, המשפטים והמוסד לביטוח לאומי. הנבדקים הינם ברובם תושבי האזור ואחרים מגיעים ממקומות כמו חיפה, נצרת, צפת, טבריה והקריות.
מגזר אחר של נבדקים מהווים עובדי המפעלים ומוסדות שונים. אלה נבחרים על פי קריטריונים של המעביד ונבדקים על חשבונו. בין המפעלים שעובדיהם נבדקים במב"ת - זוגלובק (המפעל הראשון שחתם על הסכם עם המרכז הרפואי), שטראוס, טכנולוגית להבים, אגמו-ורגוס, איתנית, מכללת הגליל המערבי, אסם הגליל, רמי תעשיות קרמיקה, דימר, מוליתן, מתפרת עד-תל.

הפניות מהמגזר הפרטי גוברות לאחרונה, אם כי רוב האנשים הפרטיים בוחרים במסלול זה בשעת צרה בלבד.

סדרת הבדיקות במב"ת כוללת:

* עבר רפואי ובדיקה גופנית על-ידי רופא פנימי מומחה.
* בדיקות דם כימיות מקיפות וספירת דם מלאה.
* בדיקת שתן.
* בדיקת צואה לדם סמוי.
* צילום לב וריאות.
* א.ק.ג. במנוחה ומבחן מאמץ.
* בדיקת עיניים (חדות ראיה, בדיקת קרקעית ולחץ תוך עיני).
* בדיקה גינקולוגית (כולל משטח ציטולוגי של צוואר הרחם).
* בדיקת שדיים על ידי רופא כירורג מומחה.
* הדרכה לתזונה נכונה על-ידי דיאטנית מוסמכת.
* בדיקת שמיעה.
* תפקודי ריאה.

סדרת הבדיקות הרפואיות אורכת כארבע עד חמש שעות ובסיומה מוזמן הנבדק למנהל המכון לשיחת סיכום. במסגרת זאת מקבל הנבדק הסבר על הממצאים ועל תוצאות הבדיקות ובמידת הצורך גם הכוונה להמשך בירור ו/או טיפול . פרטי הבדיקה הרפואית מתועדים והסיכום המודפס נשלח לכתובתו הפרטית של הנבדק, תוך שמירה קפדנית על הסודיות הרפואית.

המכון זוכה בדרך כלל למשוב חיובי מצד הנבדקים, שחלקם מעלים את תגובותיהם על הכתב. אמונם מתבטא בביקורים החוזרים, כאשר הוותיקים ביניהם עושים זאת כבר עשר שנים ברציפות.

הממצאים הרפואיים השכיחים יותר שנתגלו במב"ת בקרב נבדקים בריאים לכאורה, הם: יתר לחץ דם, רמות גבוהות של סוכר, חומצת שתן ושומני הדם, פגיעה בתפקודי הכבד והכליות, ממצאים שונים בבלוטת התריס. בולט במיוחד אחוז מבחני המאמץ החיוביים, שהביאו מספר לא מבוטל של נבדקים לבירור מעמיק יותר ולביצוע ניתוח מעקפים. בנוסף, אובחנו גידולים ממאירים, כמו במקרים הבאים: אישה בת 50, שאובחן אצלה סרטן הריאה ועברה כריתה של אונה. מאז חלפו 10 שנים, היא חשה בטוב ואין עדות להישנות המחלה. גבר בן 64 עם בלוטת לימפה מוגדלת בצוואר, שהתברר בהמשך כלימפומה. אישה בת 41, שאובחנה כסובלת מסרטן הרחם. גבר בן 45, אצלו אובחן סרטן בבלוטת התריס. גבר בן 65 עם דם סמוי בצואה ואבחנה בהמשך של סרטן המעי הגס. גבר בן 50, שאובחן ביום הבדיקה כחולה לאוקמיה. אישה בת 57, שאובחנה כסובלת מסרטן השד.

מעט הדוגמאות לעיל ממחישות את חשיבות הרפואה המונעת. אף שהבדיקה הרפואית התקופתית אינה מתיימרת לאבחן ולענות על כל הבעיות הרפואיות, הולך וגדל מספר האנשים היכולים להעיד

זימון תורים

שעות קבלה וימי פעילות

יצירת קשר

טלפון: 04-9107686
פקס: 049107484

צוות המחלקה

עבור לתוכן העמוד