אדם לאדם - אדם אדם לאדם - אדם
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מידע להורים בנושא טורטיקוליס

Torticollis, טורטיקוליס ("צוואר מסובב") הינו סימן קליני המתאר מצב שבו שריר ה- sterno-cleido-mastoid) SCM) מקוצר בצד אחד. מצב זה מביא להטיית הראש לצד המעורב ולעיתים גם לסבוב הראש לצד הנגדי.
רוב מקרי הטורטיקוליס הם מולדים, מושפעים מתנוחת העובר ברחם וחולפים בדרך כלל בעזרת טיפול פיזיותרפי מתאים הכולל תרגילים, שימוש במנחים שונים והתאמת הטיפול בתינוק והסביבה הביתית כמפורט בהמשך.
במקרים בהם הטורטיקוליס אינו משתפר בהדרגה למרות הטיפול, או כאשר ישנו חשד לטורטיקוליס שאינו "שגרתי" יש להתייעץ  עם רופא ילדים מומחה.


עשרה עקרונות ותרגילים מנחים לטיפול בטורטיקוליס:
1. באופן טבעי, ילדכם יבחר במנח צווארי הנוח עבורו בהתאם לצד המעורב ולכן ישנה חשיבות גדולה למתן גירוי סימטרי לשני הצדדים. דוגמת  האכלה מבקבוק / הנקה פעם מצד ימין ופעם משמאל, לסירוגין.


2. גיוון מנחי משחק ושכיבה - לפי הוראות משרד הבריאות יש להשכיב את התינוק לשינה על גבו, אולם בכל זמן בו התינוק ערני ויש לצדו השגחה יש לעודד שהייה במנחים שונים ( שכיבה על הבטן / צד) וגירוי התינוק להפניית המבט פעם לימין ופעם לשמאל. הגירוי יכול להיעשות עם צעצוע קטן או על-ידי פניה ודיבור אל התינוק. 


3. כידוע, לשכיבה על הבטן יתרונות רבים, הבולטים שבהם הינם חיזוק חגורת הכתפים ושרירי הצוואר. בנוסף תנוחה זו משמשת כמקדם התפתחותי לקראת הזחילה. בזכות מנח זה  התינוק זוכה "לראות את העולם" מזווית אחרת, מעניינת ומסקרנת. יש להרבות בניסיונות בשכיבה על הבטן, אפילו  למשך מספר שניות בכל ניסיון, ומתן מנוחה בתנוחה אחרת. כך שריריו של תינוקכם יתחזקו והיכולת שלו להישאר במנח זה תשתפר.

4. השכיבו מידי פעם את תינוקכם על הצד אליו נוטה הראש. מנח זה יוצר מתיחה עדינה באופן פסיבי. יש לשים לב לתגובות התינוק במנח זה ולהגיב בהתאם.


5. ניתן "לסדר" את מנח ראשו של התינוק ע"י גלגול חיתול בד כך שמנח הראש יהיה במרכז, ניתן לבצע זאת בשכיבה על הגב או בזמן נסיעה ברכב בכסא הבטיחות. בקש הדגמה מהפיזיותרפיסט/ית.


6. הרמת התינוק ממשטח המשחק/ההחתלה, תתבצע תוך כדי סיבוב משכיבה על הגב לשכיבה על הצד. ההרמה תעשה תמיד עם מתן תמיכה לראש! בקש מהפיזיותרפיסט/ית הדגמה לפני הביצוע.


7. החתלה באמצעות גלגול איטי של הרגליים לצד לצורך הכנסת החיתול. תרגיל זה מעודד הפעלה אקטיבית של שרירי הצוואר בזמן הגלגול, ובנוסף משמש ככלי מעודד התפתחות לשלב הגלגול.


8. בעת נשיאת תינוקכם על הידיים, הניחו את ידכם בין האוזן לכתף בצד המעורב, ראה תמונה. מנח זה יוצר מתיחה פסיבית עדינה ונעימה ברוב המקרים.

 

9. השכיבו את תינוקכם על הצד המעורב (המקוצר) עם הפנים לכיוון הקיר על מנת לעודד את סיבוב הראש לצד הנגדי.


10. שינוי הסביבה הביתית - יצירת סביבה מגרה על-ידי משחק / מובייל / התאמת שידת ההחתלה / העברת התינוק למטפל אחר דרך הצד המעורב וכד'.

 

 

כאמור, רוב מקרי הטורטיקוליס המולד (התנוחתי) משתפרים בעזרת טיפול פזיותרפי מתאים ולכן יש חשיבות למעקב וטיפול פרטני בהתאם.

 

 

 


עבור לתוכן העמוד