אדם לאדם - אדם אדם לאדם - אדם
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מידע להורים בנושא צהבת יילודים

צהבת היילוד הינה תופעה שכיחה המופיעה אצל התינוקות, ואין מדובר במחלה זיהומית או מחלה מדבקת. ליילוד שאך נולד יש בדרך כלל מספר גבוה של כדוריות דם אדומות. בימים הראשונים שלאחר הלידה כדוריות הדם שאין צורך בהן, מתפרקות וכתוצאה מתהליך זה נוצר הבילירובין שגורם לצבע הצהבהב שנראה על פני העור ובלובן העין. הבילירובין עובר שינוי בכבד אשר מאפשר לו להתפנות מהגוף בשתן ובצואה. לרוב רמת הבילירובין תישאר בטווח שלא גורם נזק או סכנה לתינוק.

 


מתי יכולות רמות הבילירובין לעלות מעבר למקובל ברוב התינוקות?
1. הרס מוגבר של כדוריות דם אדומות
2. חוסר בשלות של הכבד
3. כלכלה בכמות לא מספקת
4. חוסר באנזים G6PD 

 

איך מאבחנים צהבת?
רמות הבילירובין נבדקות במהלך האשפוז או לפני השחרור מבית החולים. הבדיקה מתבצעת או על ידי קריאה ממכשיר המוצמד לעור או באמצעות נטילת בדיקת דם מעקב התינוק.במידה ויש צורך בטיפול ובירור נוסף, תבוצע בדיקת דם.


מהו הטיפול בצהבת ילוד?
כאשר רמות הבילירובין גבוהות מאוד עלולים להיגרם סיבוכים. במידה וערכי הבילירובין עולים לרמות המצריכות טיפול, הדרך המומלצת ביותר הינה: טיפול באור - (פוטותרפיה) - אור כחלחל-סגלגל, הנמצא כיעיל ביותר בפירוק בילירובין. הטיפול אינו מכאיב ובמהלכו עיניו של התינוק מכוסות במגן עיניים מיוחד. ערכי הבילירובין הדורשים טיפול נקבעים על פי גילו, משקלו ומידת בשלותו של היילוד תוך התחשבות בגורמי סיכון באם הם קיימים. בזמן הטיפול נעשה מעקב אחר רמות הבילירובין לעיתים קרובות. הפסקת הטיפול נעשית כאשר רמות הבילירובין נמוכות דיין.  המעקב ממשיך כדי לוודא שאין עליה חוזרת ברמת הצהבת עד 24 שעות ממועד הפסקת הטיפול באור. 

 

הנקה וצהבת
תוספת הנקה מונעת התייבשות ומשפרת את יעילות הפוטותרפיה, לכן מומלץ להניק לפחות 8 פעמים ויותר ביממה. לרוב ניתן להפסיק את הטיפול באור כדי לאפשר הנקה. במידה ונעשית הערכה כי התינוק זקוק לתוספת חלב, יש עדיפות למתן חלב אם שאוב.
הפסקת הנקה עקב צהבת בילוד נדירה ונעשית כהחלטה רפואית. בדרך כלל אין צורך בהפסקת הנקה לתינוק המטופל באור. במקרים אלו מומלץ להבטיח את אספקת חלב-האם ולשאוב חלב בתדירות גבוהה, כל 2-3 שעות. את החלב מומלץ לשמור על פי ההנחיות שתקבלו במחלקת יילודים וניתן להשתמש בו לאחר חידוש ההנקה.


איך נעשה המעקב אחר צהבת בילוד לאחר השחרור?
ברוב המקרים של צהבת ילודים יש צורך במעקב בלבד ללא טיפול. מאידך, חשוב להיות ערניים, כיוון שבמקרים מסוימים הצהבת עלולה להגיע לערכים גבוהים גם לאחר השחרור מבית החולים. לכן, יש לפעול בהתאם להוראות הרופא בשחרור. חשוב להגיע עם התינוק לביקורת במידה ותתבקשו לעשות כך.

עבור לתוכן העמוד