אדם לאדם - אדם אדם לאדם - אדם
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מידע להורים בנושא DDH

DDH - Developmental Dysplasia of the Hip Joint

 

דיספלזיה מתפתחת  של מפרק הירך
זוהי הפרעה אשר עלולה להופיע בין שבוע 12 להריון ועד גיל חצי שנה לאחר הלידה, וכאשר המצב אינו מטופל, הוא עלול לגרום להתפתחות לא תקינה של מפרק הירך (תת פריקה, פריקה או הרס של המפרק), קיצור הרגל, צליעה, התפתחות שינויים ניווניים וצורך בהחלפת מפרק הירך בגיל צעיר יחסית.
קיימות מספר דרגות של ליקוי לפי רמת הנתק בין שני חלקי מפרק הירך: ראש הפמור (עצם הירך) והמכתש של האגן (אצטבולום) 


 

שכיחות התופעה וגורמי סיכון
שכיחות התופעה היא כ- 2 מקרים לאלף לידות, בשכיחות גדולה בבנות פי 5 מאשר בבנים, ויותר בלידות ראשונות. התופעה אופיינית יותר לצד שמאל של הירך (פי 2 עד 3) ובחמישית מהמקרים הפריקה היא דו- צדדית.
קיימים מספר גורמי סיכון נוספים למצב זה : מצג עכוז, מצג רוחבי, מיעוט מי שפיר בהריון, הריון תאומים, תינוק במשקל מעל 4 ק"ג, יולדת מעל גיל 40, וכן כאשר קיים סיפור משפחתי קודם. 

 

 

אבחנה
נעשית על-ידי בדיקת רופא ילדים, ובמידת הצורך- בדיקה על-ידי אורטופד ילדים וביצוע אולטרסאונד פרקי ירכיים. הבדיקה היא ללא קרינה, אינה כואבת ומדגימה יפה גם רקמות סחוסיות. בנוסף, ניתן גם לראות במדויק את צורת השקע של המפרק בעצם האגן, שגם לה חשיבות גדולה לצורך פעילות תקינה של מפרק הירך.
קיימת חשיבות רבה לזיהוי ואבחון מוקדם של התפתחות לא תקינה של מפרקי הירכיים, דבר אשר יכול לאפשר תיקון באמצעים פשוטים ולא כואבים.

 

 

טיפול
במידה ובאולטרסאונד הראשוני נתגלתה בעיה במפרק הירך, היא תטופל על פי דרגת החומרה שנקבעה על ידי הרופא. מטרת הטיפול הינה להביא את ראש עצם הירך לעמדה תקינה מול החלק האגני של המפרק ומכאן מתאפשרת התפתחות תקינה של המפרק. ברוב המוחלט של המקרים טיפול מוקדם יפתור את הבעיה.  

 

 

סוגי הטיפולים האפשריים ב- DDH:
1. החתלה משולשת - החתלת התינוק בשלושה טיטולים אחד על גבי השני, אשר מייצב את המפרק בעמדה הרצויה.
2. שיטת "פאבליק" - מתקן העשוי מרצועות הנקשרות על גבי גופו של התינוק ומייצבות את המפרק. משך הטיפול הוא למספר חודשים.
3. מעקב סונוגרפי חוזר במרפאות חוץ.

מטרת כל אחת מאפשרויות הטיפול הנ"ל הינה לקבע את הרגליים בצורה דינמית בתנוחה הרצויה, ובכך לאפשר את התפתחותו התקינה של המפרק.
חשוב לציין כי בכל מקרה אשר בו נתגלתה הפרעה בהתפתחותו התקינה של מפרק הירך, התינוק יוזמן עם הוריו לביקורת של אורטופד ילדים ולאולטרה סאונד חוזר, כעבור 4-6 שבועות, על מנת לבצע מעקב אחר מצב פרקי הירכיים.

עבור לתוכן העמוד