אדם לאדם - אדם אדם לאדם - אדם
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אנדומטריוזיס : תסמינים, אבחון, טיפול

כ-15% מהנשים סובלות מאנדומטריוזיס, מחלה גינקולוגית כרונית, המלווה בכאבים ותסכול רב. ד"ר אבישלום שרון, מנהל מחלקת נשים במרכז הרפואי לגליל, מפרט אודות מחלת האנדומטריוזיס ומציג מהם התסמינים, האבחון, הטיפול.

 

מאנדומטריוזיס1

 

אשה חווה כאבי בטן בנקודות רבות במעגל חייה ובמקרים רבים איננה מאובחנת. החל מכך שמקבלת את הכאבים כמצב טבעי, ממשיך בהעדר פנאי לפנות לבדיקה, ועד גם מצבים שהפניות לא מניבות תוצאות מבחינת איבחון ופתרון לכאבים.


כאבים אלו מתחילים בכאבי מחזור קשים, אין הכוונה לכאבים המוקלים בתרופה נגד כאבים ואז ממשיכים באורח החיים, אלא כאבים שממש משתקים, תרופות שונות לא מקילות, והאשה מוצאת את עצמה נישארת בבית בזמן המחזור ולא הולכת ללמודים או לעבודה, כך בכל חודש.

 

התופעה הזו, הינה ביטוי קלאסי של מחלה גינקולוגית הנקראת "אנדומטריוזיס" ולה פנים רבות. בהגדרתה, מדובר בתאים הדומים לתאים של רירית הרחם, שזרועים מחוץ לחלל הרחם. הפעילות שלהם, באופן עקרוני, דומה לפעילות של תאי רירית הרחם, הם מגיבים להוראות ההורמונליות המגיעות מהשחלות וממקורות נוספים בגוף. כך למשל, הם מתרבים לקראת הביוץ, ומדממים בזמן הווסת.

 

המיקום של תאי האנדומטריוזיס הוא בעיקר ברחבי האגן, כמו על גבי הצפק, על השלפוחית, השחלות והחצוצרות, אבל, גם יכולים לחדור לעומק הרקמות עד לרקטום ועוד. בדומה ניתן לפגוש ציסטות בשחלות וגם נגעים באתרים מרוחקים. הנגעים של אנדומטריוזיס, גורמים ליצירת סביבה דלקתית באגן בדרגות חומרה שונות ולהפעלה של מערכת החיסון של האשה.

 

מקובל לומר שהשכיחות של אנדומטריוזיס היא כ- 15% מהאוכלוסיה, כאשר מדובר רק בנשים המאובחנות, כך שניתן להעריך שהשכיחות גבוהה אף יותר.

 

מאנדומטריוזיס2

מעבר לתופעת הכאבים העזים בימי המחזור החודשי, ניתן לפגוש תלונות מגוונות נוספות. ישנן נשים שידווחו על כך שהכאבים כבר מתפרשים על פני ימים נוספים מעבר לימי המחזור, כאבים בעומק האגן בזמן קיום יחסי מין (לעתים עד מצב שעוצרות באמצע), כאבים הקשורים בשלפוחית השתן, כאבים המקרינים לרגליים, בגב התחתון ועוד.
ב- 40% מהמקרים ישנה גם פגיעה בפריון, היא קוראת במספר מנגנונים. בחלקם נמצא הידבקויות, חסימה של חצוצרות, פגיעה באיכות הביציות, בתנועת תאי הזרע וכו'. במקרים קשים נוכל למצוא נגעים שגדלו עד למצב שפוגעים באיברים חיוניים כמו המעי וצינורות השתן.

מכאן, ניתן להבין עד כמה חשובה הפניה המוקדמת לגורם רפואי מאבחן. לא תמיד אנדומטריוזיס זו האבחנה, ולעתים יש יותר מאבחנה אחת. תופעת הכאבים העזים, מביאה לכך שחלק לא מבוטל, סובלות מבעיות חרדה ודכאון, ואף נוטלות תרופות כנגד זה. התקדמות המחלה יכולה להיות איטית או מהירה. שוב, לכן, החשיבות של האיבחון המוקדם.

 

מאנדומטריוזיס3

 

במחלקת נשים של המרכז הרפואי לגליל, קיים שירות חדיש של מרכז לאנדומטריוזיס, בניהולו של ד"ר אבישלום שרון. מבוצע תהליך איבחון ובהתאם לכך טיפול שיתכן תרופתי ויתכן ניתוחי, הכל בהתאם למקרה. הניתוחים, במקרים הנידרשים, מבוצעים ע"י ד"ר אבישלום שרון.

 

 

עבור לתוכן העמוד