אדם לאדם - אדם אדם לאדם - אדם
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

לראשונה בישראל: בטכנולוגיה משופרת של גלי אולטרסאונד עם גלי הדף מוגברים, רוסק רובד סידני בעורקים כליליים, ביחידת הצנתורים

המטופל, שסבל מהיצרויות קשות ומסוידות בעורקים הכליליים, שוחרר לביתו במצב טוב. מנהל יחידת הצנתורים החדש, ד"ר היית'אם שולי: "הטכנולוגיה המשופרת מאפשרת ביקוע יעיל של הסידן מדפנות העורקים"

 

ביחידת הצנתורים של המרכז הרפואי לגליל בוצעו, תוך יממה אחת, שתי פעולות מורכבות לטיפול בעורקים הכליליים, בהם התגלו היצרויות קשות ומסוידות מאוד, תוך שימוש בטכנולוגיה מתקדמת של בלון המשדר גלי אולטרסאונד עם גלי הדף משופרים לעומת העבר.

מנהל היחידה החדש, ד"ר היית'אם שולי, הוא הרופא הראשון במדינה, שניתנה לו ההזדמנות לעשות שימוש בבלון הנקרא C2PLUS, גרסה משודרגת של טכנולוגיית אולטרסאונד מיניאטורית, המייצרת גלי הדף בקצב של 120 פולסים בשנייה (בניגוד ל-80 פולסים בשנייה, בדור קודם של הטכנולוגיה החדשנית). גלי ההדף מבקעים את הרובד הסידני שמצטבר בעורקים הכליליים, ואשר מפריע לזרימת הדם.

הטכנולוגיה החדשנית פותחה ע"י החברה האמריקאית Shockwave, וקיבלה את אישור ה-FDA (מינהל המזון והתרופות האמריקאי) ואישורים אירופאים. בחברה אומרים, כי דור 2 המשופר של הטכנולוגיה, עם 120 פולסים בשנייה, נוח יותר לשימוש ע"י המצנתרים, וכי הוכח במחקרים שאחוז הסיבוכים נמוך מבעבר בצורה ניכרת.

ד"ר שולי מסביר: "תוספת 40 פולסים בשנייה מאפשרת פירוק טוב יותר של הרובד הסידני וטיפול משופר בעורקים עם היצרות ארוכה ומסוידת, או בעורקים בהם יש יותר מקטע מסויד אחד, כפי שהתגלה בעורק הכלילי של המטופל".

המטופל, תושב הגליל בן 67, הגיע למרכז הרפואי עם תעוקת חזה בלתי יציבה (שהלכה והתגברה), ובעקבות הצנתור בטכנולוגיה המשופרת, שוחרר לביתו כעבור יומיים, במצב טוב.

באותו היום, ביצע ד"ר שולי פעולה מורכבת נוספת בגבר בן 74, שעבר התקף לב, ואשר בגופו אובחנה היצרות ארוכה בעורק הכלילי השמאלי, בו נמצאה הסתיידות קשה לכל אורכו.

מאחר שלא ניתן היה לבצע במקרה זה ניתוח מעקפים, הוחלט לאחר דיון מקצועי במערך הקרדיולוגי, בהובלת מנהל המערך, פרופ' שאול עטר, לבצע במעבדת הצנתורים מעין "קידוח בעורק", באמצעות שיוף אורביטלי (Orbital Atherectomy) של הסידן.

גם במקרה זה שוחרר המטופל תוך ימים ספורים, כשהוא במצב טוב. פעולה זו בוצעה לראשונה במרכז הרפואי לגליל, ומבוצעת במרכזים רפואיים בודדים במדינה.

ד"ר שולי, בן 44 מהכפר כאבול, בוגר לימודי רפואה באוניברסיטה העברית בירושלים, שימש בתפקידו הקודם כמנהל יחידת הצנתורים במרכז הרפואי בני ציון. בשנותיו כמצנתר, ביצע מגוון רחב של פעולות, ובהן: צנתורים מורכבים בעורקים הכליליים, כולל פתיחת עורקים מסוידים, וטיפול במחלות מבניות של הלב (לרבות בעיות במסתמי הלב), תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, שחלקן בוצעו לראשונה בישראל.

ד"ר שולי: "החזון שלי הוא לפתח את שירותי היחידה עבור תושבי הגליל, כולל טיפול במקרים מורכבים, כמו עורקים המסוידים בצורה קשה וטיפול במחלות מבניות ומסתמיות שטרם בוצעו במרכז הרפואי".

מנהל המערך הקרדיולוגי, פרופ' שאול עטר: "הצטרפותו המבורכת של ד"ר שולי לצוות המערך הקרדיולוגי, משדרגת משמעותית ומרחיבה מאוד את מגוון השירותים והטיפולים המוצעים לתושבי הגליל המערבי. כעת ניתן יהיה, בחלק רב מהמקרים שיטופלו אצלנו, לפתור ולתקן באופן מלא ליקויים קשים, הן במערכת כלי הדם של הלב והן במבנה ובתפקוד הלב והמסתמים שבו. הפעולות האחרונות שבוצעו ממחישות את היכולות הגבוהות של כלל צוותי המערך, ובהן: היחידה לצנתורים וקרדיולוגיה פולשנית, יחידת הדימות והאקו-קרדיוגרפיה, והיחידה לטיפול נמרץ לב.   

מנהל המרכז הרפואי, פרופ' מסעד ברהום, הודה למנהל היחידה הקודם, ד"ר מרק ברזינס, שפרש לגימלאות, ואיחל לד"ר שולי הצלחה עם כניסתו לתפקיד.

 

 

עבור לתוכן העמוד