אדם לאדם - אדם אדם לאדם - אדם
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

קוצב וגאלי (VNS) חדשני הושתל בתינוק חולה אפילפסיה

קוצב וגאלי (VNS) חדשני הושתל בתינוק חולה אפילפסיה, במשקל 5.5 ק"ג בלבד, במרכז הרפואי לגליל

ככל הידוע, מדובר במטופל עם משקל הגוף הנמוך ביותר בישראל, ואחד הצעירים ביותר, שבגופו הושתל קוצב מסוג זה, המהווה טיפול משלים לחולי אפילפסיה העמידים לתרופות

במרכז הרפואי לגליל שבנהריה הושתל קוצב וגאלי (VNS) בתינוק בן עשרה חודשים, השוקל 5.5 ק"ג בלבד. מדובר באחד המטופלים הצעירים ביותר במדינה, ובעל המשקל הנמוך ביותר, שבגופו הושתל קוצב מסוג זה.

קוצב וגאלי (Vagus Nerve Stimulation - VNS) מיועד לטיפול משלים עבור חולי אפילפסיה העמידים לתרופות (מצב בו מטופל ממשיך לסבול מהתקפים למרות שהתנסה בטיפול בשתי תרופות אנטי-פירכוסיות). הקוצב מורכב מסוללה המושתלת תחת עצם הבריח השמאלית או בבית השחי, וכן מאלקטרודה שמושתלת על עצב הוואגוס השמאלי, ושולחת אליו גרייה עצבית (עצב הוואגוס הוא אחד מ-12 עצבי הגולגולת שיוצאים מהמוח אל הגוף).

הקוצב מגרה את עצב הוואגוס ומביא לדיכוי הפעילות החשמלית, שאינה תקינה במוח, ובכך מפחית את תדירות הפירכוסים, כמו גם את אורכם ועוצמתם.

מדובר בתינוק בן עשרה חודשים, תושב כפר בגליל, שסמוך ללידתו סבל מפגיעה מוחית עקב בעיית חימצון של המוח, ובעקבות זאת סבל מאז מפירכוסים חוזרים ונשנים. עקב בעיות שונות מהן הוא סובל, שוקל התינוק 5.5 ק"ג בלבד.

מנהל שירות נוירוכירורגיית ילדים במרכז הרפואי, ד"ר סרגיי אבזגאוז, הסביר להורי התינוק, כי מכיוון שהוא ממשיך לסבול מפירכוסים למרות קבלת טיפול תרופתי מיטבי, הפתרון הטוב ביותר הוא השתלת קוצב וגאלי מתקדם מדגם Sentiva.

"הטיפול בקוצב הווגאלי מביא לשיפור באיכות החיים, הפחתה משמעותית של הפירכוסים או אף הפסקתם, ובמקרים מסוימים גם מונע מצבים מסכני חיים, שעלולים להיגרם לולא הדבר היה יוצא אל הפועל", מסביר ד"ר אבזגאוז.

לדבריו, השתלת קוצב וגאלי נהוגה בדרך כלל בקרב מטופלים השוקלים 20 ק"ג ומעלה, מכיוון שבמשקלים נמוכים יותר, שטח הגוף המאפשר את הניתוח הינו מצומצם ביותר.

בסיום הפעולה, שעברה בהצלחה, הועבר התינוק לאישפוז במחלקה לטיפול נמרץ ילדים, ולאחר שחל שיפור במצבו, הועבר למחלקת ילדים, משם שוחרר לביתו. בימים הקרובים יופעל הקוצב במרכז הרפואי העמק, משם הופנה למרכז הרפואי לגליל.

יצוין, כי עד כה השתיל ד"ר אבזגאוז מאות קוצבים וגאליים בגופם של מבוגרים וילדים מכל רחבי הצפון, וזו הפעם הראשונה שביצע הליך זה בתינוק כה צעיר ובמשקל כל כך נמוך.

 

עבור לתוכן העמוד