אדם לאדם - אדם אדם לאדם - אדם
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שירות חדש במרכז הרפואי לגליל: השתלת קוצב לטיפול בכאב כרוני

בשורה לתושבי הגליל: במרכז הרפואי לגליל בנהריה הושתל לראשונה קוצב ספינלי לשם טיפול בכאב כרוני.

קוצב ספינלי       

השתלת הקוצב מיועדת למטופלים הסובלים מכאב כרוני בגב התחתון, המקרין לרגליים, ולאחר שטיפול שמרני לא הצליח להפחית את הכאב. הוא רלוונטי גם למי שסובלים מכאב עצבי באזור המפשעה לאחר ניתוח בקע, מתסמונת CRPS (תסמונת כאב אזורי מורכב) ומהרפס.

את ההליך הרפואי המיוחד מוביל ד"ר מוקבל מוקבל, מומחה בהרדמה וברפואת כאב.

"מדובר בשירות הניתן לראשונה באזור הגליל, עם טכנולוגיה חדישה וזמינות תורים גבוהה", אומר ד"ר מוקבל, העומד בראש שירות הכאב במרכז הרפואי, והיה שותף בעבר בעשרות השתלות קוצבים מוצלחות.

השיטה מתבססת על השתלת אלקטרודות, באמצעות גריית חוט השדרה בזרם חשמלי. האלקטרודות מושתלות בתעלת השדרה ומעבירות גירוי חשמלי בעוצמה הנשלטת ע"י המטופל בשלט רחוק.

האבחנה להתאמה להליך הרפואי המיוחד מתבצעת באמצעות שני שלבים. בשלב ראשון מתבצעת בדיקת הרופא המומחה בטיפול פולשני לכאב כרוני. במידה ומתקבלת החלטה לניתוח, מתבצעת השתלה זמנית של אלקטרודה מיוחדת, המשדרת אותות חשמליים. מערכת זו מושתלת בחלל האפידורלי בעמוד השדרה או סמוך לעצב הרלוונטי ומחוברת למקור חשמל חיצוני.

מטרת ההשתלה הזמנית לבדוק אם ניתן להגיע עם הגירוי החשמלי לכל אזורי הכאב, ולהוביל לירידה משמעותית בכאב ולשיפור בתיפקוד היומיומי.

בהתאם למידת ההצלחה, כעבור פרק זמן קצר מתבצעת השתלה קבועה.

המטופל הראשון הוא תושב רמת הגולן, בשנות ה-60 לחייו, שבמשך כ-20 שנה סבל מכאבי גב חזקים, ועבר כמה ניתוחים שלא הביאו לתוצאה הרצויה. בעקבות ההשתלה, חש המטופל שיפור משמעותי בכאב ובתיפקוד.


קוצב ספינלי

השירות ניתן לכלל מטופלי קופות החולים, באמצעות הפניה ע"י רופא מומחה. יש לקבוע תור בטל': 04-9107823, מס' ווטסאפ: 052-3339092 (הודעות בלבד) או מייל: [email protected].

 

עבור לתוכן העמוד