אדם לאדם - אדם אדם לאדם - אדם
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

פריון הגבר

ליקוי פוריות אצל גברים הינה תופעה ידועה ושכיחה.
לאחר השלמת ההערכה של המטופל (
ראי/ה דף בדיקות) ניתן להציע טיפול המיטבי עבור המטופל ועבור בת הזוג. מטרת הטיפולים להגיע להריון וללידה לצד שמירה על הבריאות הכללית.
בירור בעיית הפריון בגבר כוללת:
1. זיהוי הפרעות הניתנות לתיקון כגון הפרעות הורמונליות שמקורן במוח ובלוטת יותרת המוח או הרחבה של ורידי האשך (וריקוצלה).
2. זיהוי השפעות של הפרעת הפוריות על בריאותו הכללית של המטופל כגון: סכרת, שומנים בדם, מחלות לב, סרטן אשכים ומחלות אחרות. על כן בירור מקיף הינו חיוני בכדי לזהות מבעוד מועד בעיות רפואות בשלבי חיים מתקדמים יותר.
3. זיהוי הפרעות גנטיות העלולות להשפיע על הצאצאים. במצבים אלו יופנה המטופל (ובת זוגו) ליעוץ גנטי פורמלי ושקילת אפשרויות בירור מקיפות.


הבדיקות הנדרשות:
1. בדיקת דם לפרופיל הורמונלי – טסטוסטרון, הורמוני בלוטת יותרת המוח והורמונים נוספים (כגון הערכת פעילות בלוטת התריס). מצבים של ליקוי בזרע מאופיינים בשכיחות גבוהה יחסית של ליקוי נלווה ביצור הטסטוסטרון, מה שעלול לפגוע בבריאותו הכללית של המטופל ומאפשרות לעיתים אבחון מדויק יותר של מקור הבעיה בפוריות ולכוון לכיוון טיפול יעיל.
2. אולטרסאונד אשכים – לצורך אבחון הפרעות מבניות ואחרות של האשכים.
3. בדיקות גנטיות כגון קריוטיפ או בדיקת חסרים בכרומוזום Y במצבי פגיעה קשה ביצור הזרע או נשאות למחלת הססטיק פברוזיס במצבים של הפרעת הולכה של הזרע.
4. בדיקות נוספות לפי צורך כגון נוכחות תאי זרע בשתן, אולטרסאונד טרנס רקטלי ואחרות.


אפשרויות טיפול בקשיי פוריות בהפריה חוץ גופית:
1.טיפולים הורמונליים – יעילותם מוכחת בראש ובראשונה כאשר מקור הליקוי הינו בהיעדר גירוי הורמונלי מספר מבלוטת יותרת המוח וכן במצבי חסר טסטוסטרון (היפוגונדיזם) לצורך שימור הפוריות ומניעת תחלואה כללית, בהתאמה. ניתן לשקול טיפולים אלו בנסיבות נוספות.
2.טיפולים תרופתיים נוספים כגון במצבי פליטה אחורית לשלפוחית השתן.
3.ביופסיות של רקמת האשכים הינן טיפול נפוץ יחסית בפריון הגבר. ישנן גישות שונות כגון דיקור או ביופסיה פתוחה של האשכים. על פי רוב הביופסיה מבוצעת בגברים ללא תאי זרע בשפיכה.
4.תיקון וריקוצלה (הרחבה של ורידי האשך המאובחנת בבדיקה גופנית) - מבוצע בניתוח או בצנתור. מומלץ לביצוע כאשר בת הזוג צעירה מגיל 35 וללא הפרעת פוריות נלווית.
5.הקפאת זרע – במצבים של מיעוט משמעותי בתאי זרע מומלץ להקפיא תאי זרע כסוג של "ביטוח פוריות" לצורך הריונות עתידיים במידה ותחול עם השנים התדרדרות נוספת עד כדי חוסר תאי זרע מוחלט.

 

 

לתיאום פגישת ייעוץ יש ליצור קשר עם מזכירת היחידה .
בטלפון- 04-9107500, בפקס-04-9107318
מענה טלפוני: א'-ה' 7:00-15:00
או במייל:
[email protected]

 

עבור לתוכן העמוד