‏‏ מחקר בהשתתפות ד"ר אייל סלע פורסם בכתב עת יוקרתי בארה"ב
אדם לאדם - אדם אדם לאדם - אדם
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מחקר בהשתתפות ד"ר אייל סלע פורסם בכתב עת יוקרתי בארה"ב

מחקר בהשתתפות ד"ר אייל סלע פורסם בכתב עת יוקרתי בארה"ב

שבע שנים לאחר שסיים לעבוד על מחקר מקיף, במהלך השתלמות עמיתים שערך בקנדה, התבשר מנהל מחלקת אא"ג וניתוחי ראש-צוואר במרכז הרפואי, ד"ר אייל סלע, כי המחקר, בו השתתפו גם חוקרים רבים נוספים, התקבל לפירסום בכתב העת היוקרתי "Head And Neck", היוצא לאור בארה"ב.


בין השנים 2012-2010, בטרם נקלט לעבודה במרכז הרפואי, עבד ד"ר סלע, במסגרת השתלמות עמיתים ("פלושיפ"), במרכז הרפואי Jewish General Hospital שבקנדה, המסונף לאוניברסיטת מקגיל, בתחומים אא"ג, ניתוחי ראש-צוואר ושיחזורי פנים. המחקר בו השתתף ד"ר סלע נערך מטעם האקדמיה האמריקאית של אא"ג וניתוחי ראש-צוואר, והקיף 33 מרכזים רפואיים ומאות חולים מכל העולם.המחקר בדק 486 חולים שעברו ניתוחים שנכשלו ונאלצו לעבור כריתת גרון כמוצא אחרון. מסקנות המחקר היו שאחוז הסיבוכים אצל חולים שעברו כריתת גרון רדיקלית (לאחר הקרנות וטיפולי כימותרפיה שנכשלו) ולא עברו שיחזור, הרבה יותר גבוה מאשר במקרה של חולים שעברו שיחזור עם העברת מתלה ווסקולארי עצמאי עם כלי דם. במילים אחרות, המחקר הוכיח עד כמה רבה חשיבותו של שיחזור הכולל העברת מתלה ווסקולארי, בקרב החולים הללו.

מתלה ווסקולארי (FREE FLAP) הוא רקמה בריאה המועברת מהיד או הרגל, לרוב עם אספקת דם עצמית משלה, במטרה לבצע שיחזור בצוואר, והיא אינה תלויה באספקת הדם הלקויה הנמצאת בצוואר בעקבות הגידול.

המחקר התקבל למאמר בכתב העת היוקרתי במרץ 2018 ופורסם לאחרונה.

ד"ר סלע: "זו גאווה גדולה עבורי שמחקר בו השתתפתי מתפרסם בכתב עת כה יוקרתי.
מסקנות המחקר מהוות אבן יסוד לשינוי התפיסתי הקשור במטופלים שעברו כריתת גרון רדיקלית. המחקר מוכיח, כי שיחזור באמצעות העברת מתלה ווסקולארי, הוא הניתוח הנכון לעשות במצבים כאלו".

מנהל המרכז הרפואי, ד"ר מסעד ברהום, בירך את ד"ר סלע על השתתפותו במחקר פורץ הדרך ועל פירסום המחקר, תוך שהדגיש, כי ד"ר סלע מהווה הוכחה נוספת לכך שבמרכז הרפואי דאגו לקלוט את מיטב הרופאים, המנהלים והחוקרים, במטרה להעניק שירות מקצועי ואנושי ליד הבית.

עבור לתוכן העמוד