‏‏ המרכז הרפואי לגליל: מכשיר ייחודי הושק לטיפול בקטרקט
אדם לאדם - אדם אדם לאדם - אדם
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

המרכז הרפואי לגליל: מכשיר ייחודי הושק לטיפול בקטרקט

בטקס חגיגי שהתקיים במרכז הרפואי לגליל הושק רשמית מכשיר ה"סנטוריון" (Centurion) המתקדם בעולם לטיפול בקטרקט. מדי שנה מתבצעים בארץ כ-55,000 ניתוחי קטרקט. קטרקט היא הסיבה השכיחה ביותר לעיוורון בעולם השלישי וליקוי ראיה מתקדם בעולם המערבי. לכן ישנה חשיבות לטפל בבעיה בהקדם. הסטטיסטיקה העולמית עומדת על 4 מתוך 10 אנשים מעל גיל 70 שיסבלו מקטרקט בדרגה כזו או אחרת.

ניתוח קטרקט הוא אחד הניתוחים השכיחים ביותר בעולם ובעלי אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד, בשנת 2010 בוצעו כ- 10 מיליון ניתוחי קטרקט בעולם, והצפי לשנת 2020 יעמוד על 32 מיליון ניתוחים. מדובר בניתוח השכיח ביותר, והבטוח ביותר בעל תרומה משמעותית לשיפור איכות החיים. לעומת העין הבריאה, עין עם הקטרקט סובלת מעכירות הגורמת להפרעה בראיה הכוללת: ירידה בחדות הראיה, הילות ופוטנציאל להחלפה תדירה של המספר במשקפיים.
הרפואה העולמית מכוונת את משאביה לקידום ושכלול ענף זה. בעשורים האחרונים טכניקת הניתוחים לקטרקט עשתה קפיצת מדרגה משמעותית, והתפתחה מביצוע ניתוח בשיטה הידנית - בה מוצא גרעין העדשה כיחידה אחת דרך חתך גדול - לשיטת הפאקו (הפקואמולסיפיקציה) בה מבוצע חתך זעיר בקוטר של כ 2-3 מ"מ בעין. במהלך הניתוח מוצאת העדשה העכורה, ובמקומה מושתלת עדשה תוך עינית מלאכותית.

ה"סנטוריון" Centurion של חברת "אלקון" האמריקאית משווק בארץ על ידי חברת לפידות מדיקל והוא מציב רף חדש של סטנדרטים בטכנולוגית הניתוחית בשיטת הפאקואמולסיפיקציה בה מוסרת העדשה הטבעית ומושתלת במקומה חדשה. בטקס השתתפו עמי לפידות, יו"ר קבוצת לפידות, אילן לפידות מנכ"ל לפידות מדיקל ישראל, ד"ר מסעד ברהום מנהל המרכז הרפואי לגליל, חברי ההנהלה הבכירה, מנהלי מחלקות ועובדי המרכז הרפואי. ד"ר צבי סגל מנהל מחלקת העיניים: "המכשיר מוצב לראשונה בארץ במוסד ציבורי. עצם הצבתו מעמידה את מחלקת העיניים במרכז הרפואי לגליל בין המובילות בקדמת החזית הטכנולוגית של מוסדות הרפואה בישראל".

ה"סנטוריון" Centurion מאפשר לרופא המנתח שליטה מקסימאלית בעת ביצוע הניתוח. במכשיר יש מנגנון בקרה הנקרא Active Fluidics השומר על יציבות המקטע הקדמי של העין נגד תנודות לאורך כל שלבי הניתוח, כך שהרופא המנתח יכול לבצע את הניתוח בביטחון. כמו כן, המכשיר מאפשר למנתח לבצע את הפרוצדורה תוך שימוש מופחת באנרגיה, גם במקרים של קטרקט בשל ונוקשה. יכולת הממשק של הסנטוריון עם מכשירי אבחון (דיאגנוסטיקה) וניתוח נוספים משפרת משמעותית את תוצאות הניתוח. כך הניתוח המהיר, נטול הכאבים, הנעשה בהרדמה מקומית, מאפשר זמן החלמה והתאוששות מהירים ומקנה למטופל שיפור באיכות וחדות הראייה.

אילן לפידות מנכ"ל לפידות מדיקל ישראל: "אנו גאים בהשקת מכשיר "הסנטריון" דווקא בבית חולים ממשלתי הממוקם בפריפריה של מדינת ישראל. מדובר בטכנולוגיה החדשה ביותר בעולם בתחום ניתוחי הקטרקט, בצמוד להשקתה בארה"ב ובאירופה. מאז כניסת המכשיר החדש בוצעו בהצלחה כ-200 ניתוחים ואנו מאחלים לצוות המיומן של מחלקת העיניים במרכז הרפואי הצלחה גדולה".

ד"ר מסעד ברהום, מנהל המרכז הרפואי: "צוות מחלקת העיניים זוכה לקבל לידיו מכשיר יקר ערך המשדרג בצורה ניכרת את היכולות הרפואיות לטיפול בקטרקט בדרגות הקשות ביותר. אני שמח שכחלק מתנופת הפיתוח שעובר המרכז הרפואי לגליל, אנו משלבים בין צוות מקצועי למכשור חדשני וייחודי למען הקהילה אותה אנו משרתים".

עבור לתוכן העמוד