‏‏ שירות חדש במרכז הרפואי לגליל: צנתורי מוח במחלקה הנוירוכירורגית
אדם לאדם - אדם אדם לאדם - אדם
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שירות חדש במרכז הרפואי לגליל: צנתורי מוח במחלקה הנוירוכירורגית

שירות חדש במרכז הרפואי לגליל: צנתורי מוח במחלקה הנוירוכירורגית (הגדל)

המחלקה הנוירוכירורגית במרכז הרפואי לגליל צירפה לאחרונה שירות חדש – צנתורי מוח. ד"ר שאדי ג'השאן (40), עומד בראש היחידה שצפויה לשרת כעת תושבי הגליל והגולן שעד עתה נאלצו לקבל שירות זה בבתי חולים מרוחקים ממקום מגוריהם.

צנתורי מוח הוא תחום המוכר ברפואה מזה 15 שנה, אך צבר תאוצה בחמש השנים האחרונות. מדובר במקצוע במצוקה הן בישראל והן באירופה ובארצות הברית. בישראל ישנם פחות מ-10 רופאים העובדים בשבעה מרכזים רפואיים ברחבי הארץ. ד"ר ג'השאן בוגר לימודי רפואה בטכניון, התמחה בנוירוכירורגיה בביה"ח רמב"ם בחיפה ועבר השתלמות בצנתורי מוח ומחלות כלי דם מוחיים בעיר באפלו שבניו יורק. הוא הקים ושימש כמנהל יחידת צנתורי שבץ מוח במרכז הרפואי איכילוב ולאחרונה, הצטרף למרכז הרפואי לגליל, שנותן כיום מענה כמרכז רפואי אזורי לצנתורי מוח לבתי החולים זיו בצפת, פורייה ובבתי החולים בנצרת.

ד"ר ג'השאן: "גורמי הסיכון דומים לאלו המוכרים מאירועי לב: עישון, יתר לחץ דם שאינו מאוזן, סוכרת ושומנים בדם. ביחידה מתבצעים טיפולים במפרצות מוחיות, מומים בכלי דם של המוח (AVM), היצרות בעורקי התרדמה, מומים בכלי דם של עמוד השדרה וטיפול בשבץ מוחי חד".

לפני מספר ימים הועבר מבית החולים פורייה תושב הצפון בן 64, שעבר אירוע מוחי קל, הוא התלונן על חולשה ברגל וביד ובתום בירור מקיף, התגלתה היצרות קריטית בעורק שמספק את גזע המוח עם היעדר אספקה חלופית (ממצא רפואי נדיר). לאחר יומיים של אשפוז ובהתייעצות משולבת של מנהל המחלקה הנוירוכירורגית פרופ' ז'אן סוסטיאל ומנהלת המחלקה הנוירולוגית פרופ' בלה גרוס יחד עם צוותיהם, הוחלט על ביצוע צנתור.

"במהלך הפעולה שנמשכה כשלוש שעות, הודגמה היצרות קריטית של 95 אחוז שפירושה סיכון חיים ממשי. בשלב הראשון, השתמשנו בבלון זעיר בקוטר של מילימטר, שסייע בהרחבת העורק, ולאחר מכן הותקן סטנט בקוטר של שלושה מילימטר ואורך של 12 מילימטר. עם חידוש הזרימה בעורק החל החולה להתאושש וחל שיפור משמעותי במצבו. מדובר בפעולה הכרוכה בסיבוכים גבוהים ולכן השימוש בה מתבצע רק במקרים קשים, שעלולים לפגוע בתוחלת ובאיכות החיים", סיכם ד"ר ג'השאן.

ד"ר מסעד ברהום, מנהל המרכז הרפואי: "פתיחת המחלקה הנוירוכירורגית נותנת כיום מענה לכלל הקהילה המתגוררת בגליל. כחלק מהרחבת הפעילות הוחלט להביא שירות שלא היה זמין באזור – צנתורי מוח. לא התפשרנו וקלטנו את אחד המומחים הטובים בארץ בתחום הסובל ממחסור רב הן בישראל והן בעולם. אין לי ספק, כי מדובר בצעד נוסף בדרך להפיכת המרכז הרפואי למרכז על של הגליל".

עבור לתוכן העמוד