‏‏ עלו מצרפת ללמוד בפקולטה לרפואה בגליל
אדם לאדם - אדם אדם לאדם - אדם
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

עלו מצרפת ללמוד בפקולטה לרפואה בגליל

עלו מצרפת ללמוד בפקולטה לרפואה בגליל (הגדל)

שתי צעירות מפריז: לורה דרמן ורינה בן חמו הפתיעו את חבריהן לספסל הלימודים והודיעו שאת לימודי הרפואה הן ישלימו בישראל. הן עשו עלייה ארצה בגפן ובימים אלה הן נמצאות במרכז הרפואי לגליל ומתרשמות מהעשייה הרפואית והמחקרית למען הקהילה.

השנה החל מחזור שני של המסלול התלת שנתי בפקולטה לרפואה בגליל מייסודה של אוניברסיטת בר אילן. בין הסטודנטים נמנות שתיים שלא נולדו בישראל: לורה דרמן (23) ורינה בן חמו (24) נולדו וגדלו בפריז ולאחר שהחלו בלימודי רפואה בארצם שמעו על פתיחתה של הפקולטה החמישית לרפואה בישראל והחליטו לעשות עלייה.

בן חמו: "הרבה שנים חשבתי על עלייה אבל לא מצאתי דרך לשלב בין לימודי רפואה לבין ההחלטה לעבור מצרפת לישראל. שהתבשרתי על פתיחת הפקולטה מיד ידעתי שהחלום עומד להתגשם. יש הבדל בין דרך ההוראה בישראל לזו שבצרפת. בארץ יש דגש על רכישת ידע והתנסות לצד הישגיות וציונים. בצרפת יש הקפדה רבה יותר על החלק העיוני ולא על המעשי. יש לנו מרצים מעולים בפקולטה ורופאים וצוות סיעוד מיומן ותומך במרכזים הרפואיים בהם שובצנו".

דרמן: "החברים שלי שמחו ופירגנו על ההחלטה שקיבלתי. מאוד ריגש אותי לראות עם כניסתי למרכז הרפואי לגליל את מנהל מחלקה מקבל את פנינו. אנחנו מרגישים לאורך כל העבודה במחלקה שותפים ומשפיעים וזה נותן תחושה טובה ורצון להצליח. במרכז הרפואי לגליל יש רופאים שהם גם אנשי מקצוע וגם בני אדם חמים ומסורים, יש ציוד שלא היה מבייש בתי חולים בחו"ל, זו רפואה מקצועית נטו".

60 אחוזים מהסטודנטים בפקולטה לרפואה בגליל מגיעים למחלקות המרכז הרפואי לגליל המהוות עבורן שדה קליני. דרמן ובן חמו החלו את המסלול במחלקה פנימית ד' והיום הן משתלבות במחלקת עיניים, בהמשך יגיעו למחלקת א.א.ג. ניתוחי ראש צוואר.
הקשר עם משפחתן מתבצע בהודעות סמס ובסקייפ. את שדרות השאנז אליזה החליפו שדרות הגעתון בנהריה ובמשך חמישה ימים הן מגיעות למחלקה עובדות עם הצוות בחדרי הסמינריון ששופצו בסיועם של אוניברסיטת בר אילן ושל נשיאת עמותת ידידי המרכז הרפואי רעיה שטראוס בן דרור, צופות בניתוחים ומשתלבות בפעילות המרפאות וביקורי הרופא במחלקות. דרמן רואה עצמה מתמחה בעתיד עיניים ובן חמו נוטה לכיוון נשים.

דרמן: "הרבה חברים אמרו שמסוכן בישראל ובטח בבית חולים שקרוב לגבול לבנון. גם הדרום לא שקט ובכל רגע יכול המצב הביטחוני להתדרדר.
היום אין מקום מסוכן פחות או יותר בישראל בפרט ובעולם בכלל. גם בצרפת קורים אירועים לא נעימים שפוגעים בביטחון האישי".
בן חמו מספרת שהן זוכות לסיוע מחבריהם לספסל הלימודים ובכל מקום בו ערכו התנסות קלינית (קרית שמונה, צפת וכעת במרכז הרפואי לגליל בנהריה) הן חשות חום ואהבה, הכרת תודה ותחושת ביטחון אישי ומקצועי כאחד.

בן חמו: "אני מכירה עוד חברים שמזהים את ההצלחה של הפקולטה בין השאר בסיוע המרכז הרפואי לגליל וירצו לעלות ולהשתלב בה". השתיים צפויות להתחיל בסתיו את השנה השישית ולאחריו את הסטאז' אותו הן מקוות לעשות במרכז הרפואי לגליל. "מבחינתנו יהיה כיף להסתכל אחורה עוד 20 שנה ולהגיד אנחנו היינו במחזור השני של הפקולטה בגליל שתהיה עוד כמה שנים מהמובילות בארץ", סיכמו בסיפוק.

ד"ר צבי סגל, מנהל מחלקת עיניים במסגרתה נמצאות שתי הסטודנטיות: "כרופא וכאזרח שבילה את מרבית חייו בצפון הארץ, ומחובר לנהריה ולבית החולים, אני רואה בשילוב סטודנטים לרפואה עולים חדשים בפקולטה לרפואה של בר אילן, הגשמת הציונות במלוא מובן המילה, שכן לא רק שהסטודנטים "עושים עלייה" ובאים לארץ ישראל, אלא הם גם תוקעים יתד בגליל, המשווע לקהילה איכותית ומקצועית. לורה ורינה, שתי הסטודנטיות העוברות כעת השתלמות במחלקת עיניים במרכז הרפואי, דוברות עברית רהוטה ונוטלות חלק בלימוד האקדמי, ופרט למבטא הצרפתי לא ניתן להבדיל ביניהן לבין שאר הסטודנטים.
השתלבותן בקבוצה הקלינית ראויה להערכה, והן מגלות עניין ורצון ללמוד ולהעמיק את הידע הרפואי".

ד"ר מסעד ברהום מנהל המרכז הרפואי: "לורה ורינה הן ללא ספק חלק מהגשמת היעדים של הפקולטה לרפואה בגליל.
הן עזבו את בית הוריהן בצרפת ועברו לבית החדש שלהן בישראל תוך אמונה במטרה שהציבו לעצמן. המרכז הרפואי שלנו ידע בעבר וידע גם בעתיד להיות קרקע פוריה להשתלבות סטודנטים ובהמשך סטאז'רים לרפואה, המהווים את עתידו של התחום בעיקר בפריפריה. שילובן של שתי הצעירות השאפתניות הללו תהווה דוגמה לרבים כמותן שנמצאים בארצות שונות וחולמים להגשים שילוב בין עלייה לישראל ובין התמקצעות בתחום הרפואה ועל כך מגיע יישר כוח לראשי הפקולטה לרפואה בגליל".

עבור לתוכן העמוד