‏‏ שפעת-מחלת החורף - מהרו להתחסן – חיסון קיבלת - שפעת מנעת!!!
אדם לאדם - אדם אדם לאדם - אדם
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שפעת-מחלת החורף - מהרו להתחסן – חיסון קיבלת - שפעת מנעת!!!

שפעת-מחלת החורף - מהרו להתחסן – חיסון קיבלת - שפעת מנעת!!! (הגדל)


נגיף השפעת גורם מדי חורף תחלואה ותמותה ניכרות בהתפרצויות מקומיות שלו ברחבי העולם. הנזקים העיקריים בהתפרצויות אלה נגרמים בקרב האוכלוסייה בקצוות הגיל – תינוקות וקשישים – וכן בקרב החולים במחלות כרוניות מסוימות.


בשנים האחרונות אנו עדים לכמה סימנים המבשרים הופעת זנים פנדמיים (פנדמיה היא מגפה עולמית) של שפעת. הערכת רוב המומחים היא כי השפעת הפנדמית הבאה היא בלתי נמנעת, אך אין אפשרות לחזות את מועד הופעתה.


שפעת היא מחלה זיהומית בדרכי הנשימה הנגרמת על-ידי נגיף (וירוס). יש כמה סוגים של נגיפי שפעת, אחד מהם, נגיף שפעת מסוג A, תוקף גם יונקים אחרים ועופות.
בדרך כלל המחלה מתפרצת בפתאומיות, ללא סימנים מוקדמים. תסמיניה העיקריים הם חום, כאבי ראש, עייפות, חולשה, כאבי שרירים וזיהומים בדרכי הנשימה המתבטאים בנזלת, בשיעול ובכאבי גרון.
לעתים מתפתחים גם סיבוכים כגון דלקת ריאות, דלקת מערות האף והפנים ודלקת אוזניים חריפה. אצל חולי לב וחולים במחלות ריאה עלולה להיות החמרה של המחלה הכרונית.


הטיפול בשפעת הוא טיפול תומך: מנוחה רבה, שתייה מרובה ונטילת תרופות להקלת התסמינים.
חשוב לציין כי נערכים כיום מחקרים הבוחנים את יעילותן של כמה תרופות לטיפול בשפעת, ומכל מקום, ידוע כי אנטיביוטיקה אינה מתאימה לטיפול בשפעת.

המחלה מטרידה מאוד בשל סיבוכיה הרבים הכוללים גם עלייה עונתית בשיעורי האשפוז והתמותה, דלקות ריאה, ברונכיטיס, סטרידור, אנצפליטיס, מיוזיטיס, התסמונת ע"ש REYE ועוד.


סיבוכי מחלת השפעת עולים בצורה חדה בקבוצות מוגדרות באוכלוסייה.

בתקופה זו של מזג אוויר לא יציב ולילות קרירים, נחלשת מערכת החיסון והגוף חשוף יותר למחלות. תינוקות וילדים הם קבוצה שרגישה למחלות. הוסיפו לכך את העובדה שתינוקות וילדים מצויים במסגרות של מעונות יום, גנים, בתי ספר - ותבינו למה שיעור ההדבקה בקרב תינוקות וילדים גבוה כל כך.

מניעת המחלה:

   על מנת להפחית את הסיכון לחלות בשפעת אנו אמורים ליישם מספר כללים: 
1. תזונה נכונה המגוונת את סוגי המזון בכדי לספק כמויות מספיקות של ויטמין C, אבץ, ברזל וחומרים המוכרים כנוגדי חמצון.

2. שתייה מרובה שמשפרת את תפקוד מערכת החיסון, ובמיוחד שתייה של משקאות חמים.
3. יש לוודא אוורור המרחבים שאנו שוהים בהם ובמיוחד במקומות ההומים בני אדם.
4. ניקוי וחיטוי של חפצים שבשימוש משותף של מספר אנשים כגון משחקים וצעצועים במעונות וגני ילדים, מכשירי טלפון,    ועוד... יכול לעזור בהחלט בהפחת הסיכון להידבק בשפעת.

חיסון נגד שפעת:
 

ארגון הבריאות העולמי ממליץ לקבל חיסון נגד שפעת לכלל  האוכלוסייה ובמיוחד לאנשים הנמנים כקבוצת סיכון גבוה לחות בשפעת ו\או שסיבוכי המחלה עלולים להיות קשים במיוחד אצלם.

בין קבוצה זו נמנים אנשים בגיל המתקדם ואנשים עם מחלות כרונית וילדים מתחת לגיל שנתיים.

ילדים שהם בסיכון ללקות בסיבוכים הם בין היתר כאלו עם מחלות כרוניות של דרכי הנשימה (כולל אסטמה), מחלות לב וכלי דם, מחלות מטבוליות (כגון סוכרת), מחלות כליה כרוניות, אנמיה ממושכת, ילדים עם ליקוי מולד או נרכש במערכת החיסון, ילדים המטופלים טיפול ממושך באספירין (מחשש שיפתחו את התסמונת על שם REYE. נמצא כי שיעור האשפוזים בקרב ילדים מתחת לגיל שנתיים עקב שפעת הוא פי 10 ויותר מאשר בילדים גדולים יותר בני 5-12 שנים.

החיסון הניתן כיום הנו חיסון הכולל 3 זנים של נגיפים מומתים שעל פי תחזית ארגון הבריאות העולמי (המתחדשת מידי שנה) אמורים לגרום להתפרצות בחורף.


כאשר יש התאמה טובה בין זני החיסון לזנים הגורמים למחלה שיעור ההגנה במבוגרים בריאים הנו גבוה מאוד – בסביבות  70-100%. שיעור ההגנה בילדים ובעיקר בילדים החולים במחלות כרוניות הוא יותר נמוך ונע  סביב 45-60%. אולם, גם כאשר החיסון אינו מונע לגמרי את המחלה הוא יעיל מאוד בהקטנת סיבוכיה.

מומלץ להתחסן, לחברי כל קופות החולים גשו לקופות שלכם לקבלת החיסון.

עובדי בית החולים ניתן להתחסן במחלקות דרך נאמן\ת זיהומים , כמו כן דרך צוות היחידה למניעת זיהומים.

עבור לתוכן העמוד