‏‏ כנס גנטיקה בקהילה נערך במרכז הרפואי לגליל המערבי נהריה
אדם לאדם - אדם אדם לאדם - אדם
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

כנס גנטיקה בקהילה נערך במרכז הרפואי לגליל המערבי נהריה

כ-200 איש השתתפו בכנס גנטיקה בקהילה שהתקיים במרכז הרפואי לגליל המערבי נהריה. את הכנס פתח מנהל המרכז הרפואי ד"ר מסעד ברהום : "המכון הגנטי שהוקם בתחילת שנות ה- 2000 מהווה כיום מכון מוביל בארץ בתחום המחקר של מחלות גנטיות הגורמות בין השאר לסרטן והזדקנות מוקדמת. לאחרונה הונחה אבן פינה למכון מחקר מייסודם של אוניברסיטת בר אילן ושל נשיאת עמותת ידידי ביה"ח רעיה שטראוס - בן דרור. אין לי ספק כי יחד עם פתיחת הפקולטה לרפואה בגליל יזכה תחום המחקר, לקידום משמעותי בפריפריה בשנים הקרובות".


בכנס בו לקחו חלק רופאים ואחיות מכל מרפאות האם והילד בנפת עכו השתתפו בין השאר מנהל נפת עכו במשרד הבריאות ד"ר שיהאב שיהאב, שסקר את פעילות הנפה במסגרת המרפאות הפזורות באזור, ד"ר לאה אבן, מנהלת מחלקת ילדים במרכז הרפואי שהרצאתה עסקה "בגישה לקומה נמוכה", ד"ר לימור קלפון, אחראית המעבדה המולקולארית, שהרצתה בפני הנוכחים על מניעת מחלות תורשתיות באוכלוסיות בסיכון, והגב' ורד אופו גלסנר שעדכנה את באי הכנס בהנחיות החדשות של משרד הבריאות העוסקות באיתור זוגות עם סיכון להולדת ילדים עם תסמונת דאון. במהלך הכנס שמעו הנוכחים הרצאות על חידושים בתחום האבחון הטרום לידתי, והטיפול במחלות תורשתיות כמו גם עדכונים לגבי סל הבריאות בתחום הבדיקות הגנטיות.


פרופ' ציפורה פליק זכאי מנהלת המכון לגנטיקה: "המכון הגנטי במרכז הרפואי בנהריה חרט על דגלו את הנגשת השירותים הגנטיים לקהילה בתוך היישובים עצמם, תוך התאמה של המידע והבדיקות לכל אוכלוסיה בצורה ייחודית. מדי יום יוצא רכב של בית החולים לאחד היישובים בנפת עכו ובו אנשי צוות מהמכון הגנטי המסבירים לתושבי היישוב על חשיבות הבדיקות הגנטיות ומתאימים לכל זוג את הבדיקות הנחוצות לו. מאמצינו בתחום זה נושאים פרי ויחד עם צוותי המרפאות לבריאות האישה והילד שביישובים, אנו מטמיעים תוכניות למניעת מחלות תורשתיות ומומים מולדים בהצלחה רבה. זהו מודל ייחודי מסוגו והמתבצע לרווחת הקהילה בגליל".

כחלק מהעבודה היומיומית מנסים במרכז הרפואי לפצח את הבסיס הגנטי של מחלות גנטיות נדירות השכיחות באזורינו והגורמות לתחלואה ותמותה משמעותיים. "בשנים האחרונות הצלחנו לגלות גנים חדשים ובהם גן בעל חשיבות בתהליך קרישת הדם, וגן הגורם לשיתוק משפחתי בילדים. הגילויים הללו מאפשרים לרופאים לאבחן נכונה את החולים ובכך להקדים את תופעת התסמינים המסוכנים ובנוסף למנוע את המחלה במשפחות בסיכון. אין ספק שדרך ארוכה לפנינו, אך אני בטוחה כי פיתוח תחום המחקר הגנטי בפריפריה, יסייע למחקר הארצי והבינלאומי כאחד", ציינה פרופ' פליק.עבור לתוכן העמוד