‏‏ סתם להדגמה
אדם לאדם - אדם אדם לאדם - אדם
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

סתם להדגמה

צוות המחלקה

מנהל המכון:
ד"ר טומי הרשקוביץ
אחות אחראית: חנה אורי
מזכירת המכון: סמדר בסו

דרכי קשר

טלפון: 04-9107558, פקס: 04-9107559


המכון לסוכרת, אנדוקרינולוגיה ומטבוליזם
מעניק לאוכלוסיית הגליל המערבי ולכלל החולים המתאשפזים בבית החולים, את מגוון השירותים האנדוקרינולוגים, עם דגש מיוחד על המחלה האנדוקרינית השכיחה והבעייתית ביותר, דהיינו מחלת הסוכרת.
מחלת הסוכרת היא המחלה הכרונית הנפוצה ביותר בעולם.
ארגון הבריאות העולמי מדווח על כ-300 מיליון חולים מאובחנים, אך המספר האמיתי כנראה גבוה בהרבה. סוכרת הוכרזה על-ידי ארגון הבריאות העולמי, ה-WHO, כמגפה של המאה ה-21.
בישראל מספר הסוכרתיים מוערך ב-500,000 איש, מהם קרוב ל-40,000 בגליל המערבי.
הסוכרת בארץ נפוצה יותר מרוב המדינות באירופה וארצות הברית, ושכיחה בקרב 8% מכלל האוכלוסייה. השכיחות עולה עם הגיל, עד ל-10% מעל גיל 60 שנה וקרוב ל-20% מעל גיל 70.
ריכוז חולי הסוכרת בולט במיוחד בקרב המאושפזים בבתי חולים, מהם קרוב ל-23% הנם סוכרתיים.

השלכות המחלה קשות:
בישראל מדי שנה מתים מסוכרת 2,500 אנשים, מתרחשות כ-1,400 קטיעות איברים כתוצאה ישירה מסוכרת, מאות סוכרתיים מאבדים את ראייתם ורבים מהם נזקקים לטיפולי דיאליזה. לאחרונה גוברת המודעות גם ל"קדם סוכרת", שהנו מצב המקדים סוכרת בשנים רבות, מעלה את הסיכון לתחלואת לב וכלי דם, ושכיחותו בישראל מדאיגה: 25-30% מכלל האוכלוסייה. ללא איתור מוקדם של מצב זה, וטיפול מניעתי על-ידי שינוי בהרגלי חיים, 25% מהקדם סוכרתיים יתקדמו לסוכרת תוך 3-5 שנים.
על כן, למרפאות הסוכרת בכלל, ובבתי החולים בפרט, תפקידים חיוניים ומרכזיים,
כגון: איתור החולים בסוכרת, טיפול האמבולטורי, ייעוץ למחלקות האשפוז, טיפול בסיבוכי המחלה, הדרכה ומניעה. מרפאת הסוכרת בבית החולים לגליל המערבי, נהריה, נוסדה באפריל 1984, ולאחר פעילות ענפה, זכתה ב-1996 להכרה כיחידה מקצועית של משרד הבריאות.
מתוך מודעות להיקף מחלת הסוכרת ולקומפלקס הרחב של המחלות האנדוקריניות, הוחלט ליישם בבית החולים פרויקט ייחודי ולהקים מכון עצמאי, שירכז את הטיפול המעודכן ביותר במחלת הסוכרת ובסיבוכיה ויעניק שירות מקצועי בתחומים האנדוקריניים השונים. הפרויקט יצא לדרך לפני מספר שנים ובמאי 2009, המכון החדש ל"סוכרת, אנדוקרינולוגיה ומטבוליזם" של בית החולים לגליל המערבי, נהריה, פתח את דלתותיו לקהל.

פעילות המכון לסוכרת, אנדוקרינולוגיה ומטבוליזם התרחבה עם קבלת ההכרה - אליה שואפת כל מחלקה רפואית בארץ - של המועצה המדעית של הסתדרות הרופאים בישראל (הר"י) למתן התמחות מלאה באנדוקרינולוגיה. רופאה אחת סיימה כבר את התמחותה במכון בתחום האנדוקרינולוגיה ורופאים נוספים החלו כבר במסלול זה.
בנוסף, קרוב ל-10 רופאי בית החולים, מתחומי התמחות שונים, עברו עד היום השתלמויות מקצועיות במכון. בהקניית הידע באנדוקרינולוגיה, יש לציין את תרומתו הבלעדית, רבת הניסיון, הן בתחום הקליני והן בחינוך הרפואי, של ד"ר אליצור חזני.
תחום נוסף, בו משקיע המכון לסוכרת, אנדוקרינולוגיה ומטבוליזם הוא המחקר הקליני. ההתחלה, לפני יותר מעשר שנים, הייתה קשה, הן עקב המתחרים המבוססים בבתי החולים הגדולים במרכז הארץ והן בגלל המיקום הפריפרי של בית החולים. אולם, בזכות השקעה מאומצת, צוות המכון הצליח להשתלב ברוב המחקרים הקליניים שנעשו ונעשים בישראל בנושאי סוכרת, סיבוכי המחלה, הפרעה בשומני הדם ובנושאים מטבוליים שונים.
המחקרים תורמים הרבה למקצועיות הצוות. בזכותם הצוות מתעדכן לגבי נושאים עתידיים, לעיתים שנים לפני הופעת תרופה חדשה בתחום, מסגל הרגלי עבודה נכונים ושיטתיים ונוטל חלק במפגשי מומחים רבים בארץ ובחו"ל. אנשי הצוות כולם, סיימו את הקורס המקצועי של "תכנון, ניהול וביצוע מחקר קליני",ה-GCP. במהלך השנים האחרונות, המכון לסוכרת, אנדוקרינולוגיה ומטבוליזם השתתף בקרוב ל-60 מחקרים קליניים בינלאומיים. בכל הניסויים הצוות עמד במטלותיו, ולא פעם הוביל ברמה ארצית ובזירה האירופאית-עולמית.
המכון וצוותו, מעורים ופעילים בתחומים רבים נוספים בקהילה המקצועית בארץ. בין התפקידים הרבים שמילא במשך השנים ד"ר טומי הרשקוביץ, מנהל המכון, יש לציין: חברות במשך שנים בהנהלה המרכזית של האגודה הישראלית לסוכרת, יו"ר הוועדה לסוכרת מסוג 2 בישראל, ס. יו"ר הסקציה המדעית באגודה, יוזם ואחראי על קורס האוניברסיטאי הראשון של מחנכי סוכרת בישראל.
לד"ר טומי הרשקוביץ גם הישגים בתחום המקצועי אישי: עורך ראשי של הספר "סוכרת באלף השלישי", עורך עמית בפרק "סוכרת" באנציקלופדיה הישראלית לרפואה, חבר מערכת ההנחיות הקליניות לסוכרת מסוג 1 ולסוכרת מסוג 2, חבר במת המערכת של ביטאון "איל", ביטאון האגודה הישראלית לסוכרת. לפני שנים מספר, זכה ד"ר הרשקוביץ לקבל את פרס האגודה הישראלית לסוכרת על "קידום רפואת הסוכרת בקרב הסקציה המדעית ובקרב הציבור". כמו כן, הוענקה לו תעודה על-ידי שר הבריאות, מטעם האגודה לסוכרת נעורים בישראל, על "מסירות ונחישות לסייע לילדי הסוכרת בזמן מלחמת לבנון השנייה" ובמרץ 2010 נבחר על-ידי המערכת של עיתון מעריב בין הרופאים המובילים בתחום הסוכרת בארץ ("הכי טובים").
בנוסף למנהל המכון, חברי צוות המכון הם: ד"ר אליצור חזני (רופא בכיר), ד"ר ילנה קויאנצבה, ד"ר עלי עאבד (רופאים מומחים), חנה אורי, לילה מורקוס, אניטה צור, מרינה מוצ'ניק (אחיות), מזל וייס (דיאטנית), סמדר בסו (מזכירה) ומתנדבי המכון: אירית גבריאל, תמי גראור וד"ר ג'ורג' מתא (יועץ בענייני רווחה).
מטרות המכון לסוכרת, אנדוקרינולוגיה ומטבוליזם הן:
• להעניק לאוכלוסיית הגליל המערבי את הטיפול המעודכן ביותר במחלת הסוכרת ובסיבוכיה.
• להטמיע את הידע הנחוץ לחינוך עצמי, לתזונה נכונה, למודעות למחלה ולמניעת סיבוכים.
• לשפר את איכות חיי הסוכרתיים ולהעניק עזרה ותמיכה למשפחותיהם.
• להדריך את הצוות הסיעודי של בית החולים בכל הנושאים הקשורים לטיפול בסוכרת.
• לספק לאוכלוסיית הגליל המערבי שירות מקצועי בכל התחומים האנדוקריניים.
• לאתר ולטפל בבעיות מטבוליות, בעיקר במחלת ההשמנה.
• להעניק ייעוץ מקצועי לרופאי בית החולים.
• לשתף את רופאי הקהילה בפעילות המכון.

עבור לתוכן העמוד