אדם לאדם - אדם אדם לאדם - אדם
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הכוח הסיעודי הנשי בטיפול נמרץ כללי

המחלקה לטיפול נמרץ כללי ונשימתי במרכז הרפואי לגליל, בניהולו של ד"ר אוריאל טרטמברג, כוללת צוות של 52 אחים ואחיות, כמחציתם נשים. "עם תחילת המלחמה העברנו את המחלקה למתחם הממוגן, שהוא די קטן וצפוף. בהנחיית משרד הבריאות שוחררו מטופלים פחות קשים, כדי לפנות מקום עבור פצועים מהגזרה הצפונית. במעבר למתחם קטן יותר, הפכו התנאים למאתגרים, אם כי אווירת ה'ביחד' מחפה על הכל", מספרת האחות האחראית אלה טלקר, בת 54 מכרמיאל, נשואה + 4, אחות מזה 30 שנה, מתוכן שבע שנים בנהריה.
המחלקה הינה מהמאתגרות והמורכבות בביה"ח, ובימים אלו של מלחמה מגיעים אליה פצועים מהחזית הצפונית. "גם בשגרה אנו מטפלים במאושפזים מורדמים ומונשמים, אם כי בשבועות האחרונים נתקלנו במקרים של פגיעות מורכבות במיוחד, ביניהן: פציעות רסיסים והדף קשות, פגיעות חזה מורכבות וקטיעות איברים. הפציעות הקשות מחייבות שני אחים על כל מטופל, והעבודה קשה מבעבר". מורן קריאף אבן חיים, בת 37 מנהריה, נשואה ואם ל-2, עובדת במרכז הרפואי שמונה שנים, מתוכן שלוש שנים כאחות מוסמכת במחלקה.
"מכיוון שבעלי ואני עובדים חיוניים, אנו מביאים את הילדים לשמרטפיה לילדי עובדים, שנפתחה במרכז הרפואי. הוריי מתגוררים רחוק וגידול הילדים הפך במלחמה למאתגר במיוחד", מספרת מורן. רים אבו חזנה, בת 36 משפרעם, נשואה + 3, העובדת במחלקה בעשור האחרון, משתפת באתגרים דומים: "גם בעלי ואני נחשבים לעובדים חיוניים. הוא עובד באזור המרכז ולא מגיע הביתה מדי יום. יש לנו תינוקת בת עשרה חודשים, ובגן אין לה ממ"ד. כשבעלי חוזר הביתה אני עובדת, וכשהוא עובד, אני עם הילדים".
גם אלה נתקלת באתגרים אישיים: "בעלי מוגדר אף הוא עובד חיוני ומגיע מאוחר הביתה. יש לנו בת שעובדת כאחות בבי"ח אחר, בן חייל שמשרת בדרום ושני ילדים בבי"ס. לפעמים הם נשארים לבד עד מאוחר". מורן מספרת שהעבודה כצוות סיעודי במלחמה מחייבת את הצוותים להצטייד בתעצומות נפש: "אנו נחשפים למראות לא פשוטים של פצועים, וזה לא פשוט להכלה". שלושתן מדגישות את האווירה הנהדרת במחלקה, בה יש עובדים ועובדות מכלל הדתות והמגזרים (יהודים, נוצרים, מוסלמים ודרוזים). "הצוותים שלנו הם ההוכחה לכך שאפשר לחיות יחד בשלום, באהבה ובאחווה", מדגישה מורן. ורים המוסלמית מוסיפה: "מורן היא כמו אחותי. כולנו משפחה אחת גדולה, וזו לא קלישאה".


טיפול נמרץ

לסיכום מבקשות שלושתן להעביר מסר לציבור הישראלי: "כמו שיש חיילים בשטח, כך אנו חיילי וחיילות הבריאות. תפקידנו להציל חיים, ובעת מלחמה מקבל הדבר משנה תוקף".
עבור לתוכן העמוד