‏‏ ניתוח נדיר וראשון מסוגו לשיחזור אוזן
אדם לאדם - אדם אדם לאדם - אדם
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ניתוח נדיר וראשון מסוגו לשיחזור אוזן

במרכז הרפואי לגליל בנהריה התקיים בשבוע שעבר ניתוח נדיר וראשון מסוגו בביה"ח, במהלכו בוצע שיחזור אוזן מלא בילד בן 6, תושב אחד היישובים בגליל המערבי. מדובר בילד הסובל ממום מולד בשם מיקרוטיה, במסגרתו נולד עם אוזן חיצונית קטנה ולא מפותחת, וחסימה של תעלת השמע החיצונית.


במהלך שיחזור האוזן המורכב, שנמשך כשלוש שעות, הוכנסה לאזור בו נמצאת האוזן הימנית פרוטזה סינתטית, דמויית סחוס של האוזן, העשויה מחומר בשם Medpor, במטרה לבנות את שלד האוזן. לאחר מכן כוסתה הפרוטזה באמצעות מעטפת שנוצרה משאריות עור שהיו בסמוך לאוזן.


הפרוטזה הודפסה במדפסת תלת מימד ע"י חברה חיצונית והותאמה למידותיו של הילד.

 

ניתוח לשיחזור אוזן


הניתוח, שהוכתר בהצלחה, בוצע ע"י צוות המחלקה לכירורגיה פלסטית וכוויות, בהובלתו של ד"ר אמין אבו ג'בל. בתום הניתוח אושפז הילד במחלקה ולקראת סוף השבוע שעבר שוחרר לביתו.


ד"ר אבו ג'בל הסביר, כי נהוג לבצע ניתוח ייחודי מסוג זה באחת משתי שיטות: או באמצעות השתלת סחוס מהצלעות ועיצוב סחוס האוזן מחדש בשלבים, או בדרך בה בוצע, של התקנת פרוטזה סינתטית. "בחרנו בדרך זו, מכיוון שיש לה יתרונות רבים וחשובים, כמו דיוק מקסימלי ואסתטיקה ברמה גבוהה יותר. בנוסף, שיטה זו מפחיתה כאבים וסיבוכים שהיו עלולים להיגרם באזור התורם, אם היתה מתבצעת השתלת סחוס מאזור אחר בגוף", הוא הוסיף.

 

ניתוח לשיחזור אוזן


מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית וכוויות, ד"ר לאוניד קוגן: "מדובר בניתוח המבוצע לצורך תיקון אסתטי. מומלץ לבצע אותו בגיל צעיר, על מנת שלא יהיו למנותח השלכות פסיכולוגיות, אם כי לא לפני גיל שש, אז האוזן מגיעה לגודל של כ-85 אחוז מגודל אוזנו של אדם מבוגר".

עבור לתוכן העמוד