‏‏ מצילים את עבדול-ראזק
אדם לאדם - אדם אדם לאדם - אדם
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מצילים את עבדול-ראזק

מצילים את עבדול-ראזק (הגדל)

במבצע חובק עולם הגיע לפנות בוקר (יום ג') למרכז הרפואי לגליל המערבי – נהריה, ילד בן 8 שנפגע קשות מתקיפת צבוע פראי באתיופיה, לסדרת ניתוחים שעשויים להציל את חייו

עבדול-ראזק, ילד מוסלמי בן 8 הותקף לפני כחמישה חודשים על ידי צבוע פראי שחדר לכפר הקטן בו התגורר עם משפחתו, ונפצע קשה בראשו.
באותו אירוע נהרגו חמישה בני אדם ונפצעו חמישה עשר נוספים. אביו של הילד סיכן את חייו וחילץ אותו ממלתעות החיה, לא לפני שהילד נפגע קשות בראשו ובעיניו. מאז שנפגע אושפז ראזק בבית חולים באדיס אבבה, אבל בשל מחסור בטכנולוגיות מתאימות וציוד רפואי הצוות המקומי לא יכול להעניק לו את הטיפול ועדכן כי הילד זקוק בהקדם להשתלת עור נרחבת וניתוחים נוספים, שבלעדיהם הוא עשוי למות מזיהום.

הקשר עם המרכז הרפואי לגליל המערבי נהריה נוצר כאשר ד"ר ריק הודס, רופא מטעם הג'וינט השוהה באתיופיה דרך קבע, הפגיש משלחת רופאים יהודיים מארה"ב עם הילד. אחד מחברי המשלחת, רופא מדאלאס טקסס, קהילה יהודית שמחוברת למרכז הרפואי בנהריה ולאזור באמצעות פרויקט "שותפות 2000" של הסוכנות היהודית, עשה את החיבור ופנה לעמותת ידידי בית החולים לגליל המערבי – נהריה בארה"ב.
בסיוע הקהילה היהודית בדאלאס שנושאת בחלק ממימון הגעתם של הילד ואביו ארצה, ובשיתוף ארגון הג'וינט (JDC), החל הפרויקט לרקום עור וגידים. עובדי משרד החוץ, ובראשם שגרירת ישראל באדיס אבבה בליינש זבדיה ואיסמעיל חאלדי, איש השגרירות בלונדון, החלו תוך זמן קצר בהליך להכנת ויזות עבור הילד ואביו שנחתו לפנות בוקר (יום ג') בארץ.
 
ד"ר מסעד ברהום, מנהל המרכז הרפואי לגליל המערבי נהריה: "מיד כאשר קיבלנו את הפרטים הראשוניים על המקרה התקשינו שלא להתרגש מסיפורו של הילד. כמרכז רפואי שחרט על דגלו להעניק טיפול רפואי מקצועי ואנושי, אנו מורגלים לטפל במגוון רחב של פציעות ופגיעות מורכבות. לאחר שהועבר אלינו חומר רפואי וכן תמונות אותנטיות של הפגיעות הקשות, נערכה ישיבה של הנהלת המרכז הרפואי עם הרופאים במחלקות האגף הכירורגי בסיומה, התקבלה ההחלטה לתת אור ירוק למבצע ההצלה של הילד, שאם לא יקבל טיפול בהקדם עלול לאבד את חייו".
ד"ר ברהום ציין את שיתוף הפעולה המוצלח עם משרד החוץ, הג'וינט והסוכנות היהודית. "אני גאה להיות חלק ממערך הבריאות במדינה שפועלת ללא לאות להציל חיים לא רק לתושבי המדינה, אלא גם לוקחת חלק במבצעים בינלאומיים חשובים שמוכיחים לעולם את המיוחד והמייחד את מדינת ישראל".

מנכ"ל עמותת ידידי המרכז הרפואי לגליל המערבי נהריה אמיר ירחי ציין כי העמותה לקחה על עצמה את מימוש הפרויקט לצד המרכז הרפואי. העמותה גייסה וממשיכה לגייס תרומות למימון השהייה הארוכה הצפויה לילד ולאביו והטיפול הרפואי, בארץ ובארה"ב. עד כה נאסף יותר ממחצית סכום המבצע הנאמד בלמעלה מ-40 אלף דולר.


עבור לתוכן העמוד