20 שנה לאחר שהחלה את עבודתה כרופאה במרכז הרפואי לגליל, מונתה ד"ר לריסה יעקובסון למנהלת היחידה לטיפול נמרץ נוירוכירורגי. בשש השנים האחרונות, מאז הקמת המחלקה הנוירוכירורגית במרכז הרפואי, שימשה ד"ר יעקובסון כאחראית היחידה לטיפול נמרץ במחלקה, ולאחרונה קיבלה מינוי רשמי כמנהלת היחידה, בעקבות תקן שהתקבל ממשרד הבריאות.ד"ר יעקובסון, נשואה + 1, תושבת נהריה, סיימה את לימודי הרפואה ברוסיה בשנת 95' וכעבור שנתיים עלתה ארצה. בשנת 99' החלה את עבודתה במרכז הרפואי, כרופאה בטיפול נמרץ כללי, במסגרת תוכנית מיוחדת לקליטת עולים חדשים. עם הזמן עשתה במרכז הרפואי שתי התמחויות, ברפואה פנימית ובטיפול נמרץ כללי. למחלקה הנוירוכירורגית הצטרפה עם הקמתה בשנת 2013, ופרט לתפקידה כאחראית היחידה לטיפול נמרץ נוירוכירורגי, שימשה רופאה בכירה בטיפול נמרץ כללי. "המחלקה הנוירוכירורגית נחשבת למחלקה ייחודית, וטיפול נמרץ היה תחום שתמיד משך אותי מאוד, עוד מאז היותי סטודנטית לרפואה ברוסיה", היא מגלה.
בטיפול נמרץ נוירוכירורגי מאושפזים מטופלים הסובלים ממצב נוירולוגי המחייב טיפול אינטנסיבי רב מערכתי, ובהם פגועי ראש בעקבות תאונות דרכים וטראומות נוספות, כמו גם מטופלים הסובלים מגידולי ראש. בין השאר טופלו ביחידה פצועים ממלחמת האזרחים בסוריה.

לאחרונה הוגדל מספר המיטות ביחידה מ-4 ל-7 מיטות, בעקבות הביקוש הרב. "אני שמחה מאוד על כך, מכיוון שהיינו זקוקים לתוספת הזו כמו אוויר לנשימה. יחד עם זאת, שבע מיטות זה המינימום ועלינו לשאוף לעוד מיטות בעתיד", מגלה ד"ר יעקובסון, שמוסיפה כי המחלקה הנוירוכירורגית נחשבת למחלקה ברמה גבוהה במיוחד, ומטופלים רבים ובני משפחותיהם מעדיפים אותה על פני בתי חולים אחרים, כולל במרכז הארץ, מה שמסביר את הביקוש הרב.

המחלקה, בהובלתו של פרופ' ז'אן סוסטיאל - שהינה הראשונה והיחידה שהוקמה בגליל, ואחת משתיים יחידות באזור הצפון - מטפלת במגוון מחלות, חבלות ופגיעות ראש, וכוללת ציוד חדיש ומתקדם במיוחד. המחלקה נותנת מענה לכלל הבעיות הנוירוכירורגיות, ובהן גידולים ממאירים או שפירים בראש או בעמוד השדרה, מומים של כלי דם, חבלות ראש ומחלות ניווניות של עמוד השדרה.
מנהל המרכז הרפואי, ד"ר מסעד ברהום, בירך את ד"ר יעקובסון על מינויה ואיחל לה הצלחה בתפקיד.
צילום:רוני אלברט