לרגל יום הכליה הבינלאומי, שצוין ברחבי העולם כמדי שנה במהלך חודש מרץ, הוצבו בלובי הנהלת המרכז הרפואי לגליל דוכני מידע, אותם איישו נציגי מחלקת הנפרולוגיה.
העובדים, בהובלת מנהל המחלקה, פרופ' כמאל חסן, השיבו לשאלות המבקרים והמטופלים, תוך שחילקו דפי מידע בשלוש שפות שונות (עברית, ערבית ורוסית).נוסף על כך הסבירו עובדי המחלקה על החשיבות הגדולה שבמודעות למחלות הכליה ובשמירה על אורח חיים בריא. חברי הנהלת המרכז הרפואי, ובראשם מנהל המרכז, ד"ר מסעד ברהום, ביקרו בעמדות המידע וציינו את חשיבות הנושא למען האוכלוסייה המתגוררת באזור.

יצוין כי מחלות הכליה הכרוניות נחשבות לנפוצות מאוד ומוגדרות כגורם התמותה החמישי במדינת ישראל. במצבה המתקדם, המחלה אינה מאפשרת חיים ללא דיאליזה או השתלת כליה וגובה מחיר יקר באשפוזים, בתחלואה גבוהה ואף בתמותה מוקדמת. המחלה מלווה במחלות נוספות, ובהן סוכרת, יתר לחץ דם ומחלות לב.מטרתו העיקרית של יום הכליה העולמי הינה להגדיל את המודעות למחלת הכליה הכרונית ובעיקר להביא את המטופלים לאיבחון מוקדם.

אבחון מוקדם של המחלה מאפשר התערבות טיפולית שמטרתה היא לעכב את התקדמות מחלת הכליה לכיוון טיפול כלייתי חליפי.במחלקת נפרולוגיה הדגישו, כי ניתן לאבחן את מחלת הכליות הכרונית בעזרת בדיקות דם ושתן פשוטות, ולבלום את התקדמותה ע"י שינוי באורחות החיים, כמו גם איזון נמרץ של מחלת הסוכרת, יתר לחץ דם ושומני הדם.כמו כן הוסיפו במחלקה, כי שיתוף פעולה מצד המטופל חיוני במיוחד להצלחת הטיפול, ובמיוחד הקפדה על אורח חיים בריא ותזונה נכונה, פעילות גופנית, הימנעות מעישון, נטילת תרופות בזמן ובאופן עקבי ובעיקר ביצוע מעקב רפואי סדיר אצל רופא מומחה (נפרולוג).צילום:צוות דיאליזה