היחידה לריפוי בעיסוק במרכז הרפואי לגליל, תקיים ביום ראשון הקרוב, יום עיון לציון היום הבינלאומי של תחום הריפוי בעיסוק. מדובר במקצוע שיקומי-טיפולי-חינוכי, המתמקד בתפקוד האדם בבית ובקהילה. המקצוע נותן שירות לילדים ומבוגרים הזקוקים לסיוע עקב תאונות, כוויות, מחלות גוף ונפש, אירוע מוחי, נכות מלידה או ליקוי התפתחותי. מטרת המקצוע הוא לסייע לאדם בחזרה לחיים עצמאיים, יצרניים ומספקים.

לשם כך מושם דגש על תפקוד יומיומי, החל בפעילויות בסיסיות, כגון לבוש, רחצה, ניקיון, שירותים, אכילה וכלה בתפקוד מורכב יותר ובתוכו ניהול וארגון משק הבית, כמו גם תפקוד במסגרת העבודה ושעות הפנאי.

דורית איטח, מנהלת היחידה לריפוי בעיסוק במרכז הרפואי לגליל: "התהליך הטיפולי מתחיל באבחון
-מיק שנועד לקבוע את הסטטוס התפקודי של המטופל. המטרות הטיפוליות, משך, קצב ותדירות הטיפול נקבעים בהתאם לסיבת הטיפול והאבחנה הרפואית של המטופל, תוך התחשבות ביכולתו התחושתית, המוטורית, הקוגניטיבית, הנפשית והחברתית. הטיפול מורכב מתרגול מטלות יומיומיות בסביבה מותאמת ובטוחה המדמה בית ובמידת הצורך, שימוש והדרכה באביזרי עזר, כדי לעזור למשתקם להגיע למירב העצמאות בתפקוד למרות הליקוי והקושי העכשווי".

היחידה לריפוי בעיסוק במרכז הרפואי לגליל מספקת שירותים לכלל מחלקות המרכז ועובדות במסגרתה 19 מרפאות בעיסוק, כולן בוגרות תואר ראשון ושני, המחולקות בין המחלקות השונות: מכון להתפתחות הילד, מעון שיקומי, הדרכת הילד, פגיה, שיקום, גריאטריה, נוירולוגיה נוירוכירורגיה, אורתופדיה פלסטיקה ועוד. בנוסף, קיים גם שרות אמבולטורי ושיקום יום בשעות הצהריים.

האוכלוסייה העיקרית המטופלת במכון היא אוכלוסיית מחלקת השיקום, אשר אליה מגיעים מטופלים לאחר אירועים מוחיים או מחלות נוירולוגיות אחרות כמו: פרקינסון טרשת נפוצה וכד', חבלות ראש, חבלות אורתופדיות. האוכלוסייה המטופלת הינה בעיקר מקרב תושבי הגליל הטיפולים ניתנים בשפות עברית, רוסית וערבית. מטרת הטיפול בשיקום, היא שיפור היכולת התפקודית של המטופל בכל ההיבטים כולל יכולת מוטורית, תחושתית, וקוגניטיבית.

איטח: "כדי לשקם את המטופלים נבנית עבור כל אחד ואחת מהם תוכנית אישית כשמטרת העל הינה לשחרר אותם לקהילה עם היכולת התפקודית העצמאית הגבוהה ביותר. הטיפול במכון כולל גם תרגול ולימוד לבוש, רחצה, תפקוד בסיסי במטבח, בהתאם לצורך, ליכולת האישית ולסביבה של כל מטופל ומטופל".

במכון קיימת גם גינה טיפולית המשלבת טיפול, הנאה ומאפשרת שיפור תפקוד והחלמה בגישה אופטימית, אקטיבית וחיובית.

אל המכון להתפתחות הילד ולמעון השיקומי מגיעים ילדים מביתם לטובת טיפולים אשר מטרתם לקדם את יכולתם התפקודית על כל ההיבטים.

ההתערבות נעשית דרך משחק ויצירה. טיפול בריפוי בעיסוק לילדים, ניתן לקשת רחבה של מקרים ומטרתו לקדם את השתתפות הילדים בחיי היום יום, תוך התייחסות לעצמאות (אכילה, לבוש, רחצה, שינה), משחק, למידה וחברה, בסביבת הבית והגן או ביה"ס.

ריפוי בעיסוק יכול לתת מענה, בין היתר למקרים הבאים:

• ילדים עם סרבול תנועתי, קשיים בוויסות חושי.
• ילדים עם לקויות למידה, קשיים בקשב ובריכוז, קשיים בביצוע הוראות ופתרון בעיות. מוכנות לכיתה א'.
• ילדים עם צרכים מיוחדים (שיתוק מוחין, איחור התפתחותי, אוטיזם ועוד).

צילום:רוני אלברט