מציבים מטרה: צמצום של 50 אחוז בשנת 2017 בזיהומים הנרכשים בשני המרכזים
בטקס חגיגי הושק היום (יום חמישי) מיזם "מגן חיים" המשותף, למרכזים הרפואיים שיבא ולגליל, יחד עם הקרן למיזמים לאומיים ומשרד הבריאות. היעד שנקבע הוא הפחתת שיעור הזיהומים הנרכשים בשני בתי החולים ב-50 אחוזים במהלך שנת 2017.

בפרויקט מושקעים כ-10 מיליון שקלים, במטרה לשנות את המציאות העגומה לפיה מדי שנה מתים בבתי החולים בישראל כ-5000 איש כתוצאה מזיהומים הנרכשים בבתי החולים.פרופ' יצחק קרייס, מנכ"ל המרכז הרפואי שיבא וממובילי המיזם אמר: "לא במקרה אנחנו נמצאים היום כאן במרכז הרפואי לגליל. המטרה שלנו כפולה, הפחתת שיעור הזיהומים ובכך הורדה משמעותית של התמותה כתוצאה מזיהומים נרכשים, אך לא פחות מזה, שיתוף פעולה אמיתי בין שני מרכזים רפואיים בפריפריה ובמרכז. למרכז הרפואי שיבא באים מדי שנה כ-1.5 מיליון מטופלים יחד עם המרכז הרפואי אנו נגן על למעלה מ-2 מיליון איש מכלל הנזקקים לשירותי בתי החולים במדינת ישראל וזה שינוי משמעותי. בנוסף, אנו מטמיעים גם תרבות חדשה של שקיפות במערכת הבריאות הציבורית ולראשונה, החלטנו לחשוף מיוזמתנו יחד עם המרכז הרפואי לגליל, את סוגי הזיהומים הנרכשים הנפוצים שיהיו בסיס למדידה ובקרה".ד"ר מסעד ברהום, מנהל המרכז הרפואי לגליל: "האחריות שלנו כלפי המטופלים הביאה אותנו לרתום את הכוחות המובילים במשק ביחד עם מרכז רפואי גדול כשיבא, כדי להביא לצפון רפואה שלא נופלת באיכותה ובטיבה מזו הניתנת במרכז הארץ. כידוע הפגייה במרכז הרפואי לגליל הציגה בשנה החולפת נתון של אפס זיהומים. אנחנו שמחים לחלוק מהניסיון והידע שלנו על מנת להביא לצמצום משמעותי של בעיה ידועה, נרחבת וכואבת זו".
יו"ר הקרן למיזמים לאומיים ומנכ"ל קבוצת שטראוס, גדי לסין אמר בטקס: "יצאנו לדרך בשיתוף פעולה עם משרד הבריאות ואנשי עסקים שנותנים את הרוח הגבית. אנחנו ניקח את המשימה הזו כמשימת דגל. האחריות והביצוע מוטלת על כתפיכם מנהלי ועובדי המרכזים הרפואיים שיבא ולגליל, ואנחנו נעשה כל מה שנוכל מאחורי הקלעים, על מנת לסייע בהצלחת המיזם ואנחנו מודים לכם על שלקחתם על עצמכם את המשימה".ד"ר ענת עקה זוהר, ראש מינהל איכות, שירות ובטיחות במשרד הבריאות: "המשרד שם לעצמו את נושא מניעת הזיהומים בבתי החולים כיעד מרכזי. אני בטוחה שנראה כתוצאה ממיזם זה, ירידה בשיעור הזיהומים בשני בתי החולים. המסירות שלכם מעוררת הערצה ואנו מאמינים בדרך זו".מנכ"לית הקרן למיזמים לאומיים, האלופה במיל' אורנה ברביבאי: "אפשר להתמודד עם תופעת הזיהומים בבתי החולים וכן, ניתן לטפל ולמנוע זיהומים. אין ספק שהיציאה לדרך, תוכל להוכיח בחלוף שנה בשיתוף פעולה ואמון של כל המעורבים, שניתן לשנות מציאות ולהוריד בצורה משמעותית את הזיהומים בבתי החולים ולהוות מודל להרחבת עתידית של המיזם".

צילום:רוני אלברט